W Zamku Żupnym w Wieliczce już zagościły Święta Wielkanocne. Rozpoczęła się tam bowiem wystawa "Najpiękniejsza pisanka z soli" prezentująca prace powstałe w czasie tegorocznego konkursu. Solne jaja dostarczyło Muzeum, a materiały do wykonania pisanek zapewnili sobie uczestnicy - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.
- Wśród motywów zdobniczych pojawiły się przedstawienia zwierząt związane ze świętami, zajączki, baranki i kurczaczki. Wiosnę symbolizuje szeroka gama kwiatowych wzorów. Pojawił się motyw wielicki w postaci górniczego czaka. Jest też pisanka sygnalizująca kanonizację Jana Pawła II - wyjaśnia Małgorzata Bogucka z biura prasowego muzeum.
W tym roku pisanki powstały z wykorzystaniem następujących technik zdobienia: malowanie, oklejanie, wykonanie dekoracji szydełkiem i modelowanie przestrzenne z drutu. Do zdobienia użyto materiałów takich jak: cekiny, koraliki, perełki, kolorowe pióra i sznureczki, plastelina, kolorowe bibuły, kartoniki, filc i sole kąpielowe, sztuczne i suszone kwiaty, bazie, bukszpan, sianko, drut a nawet przyprawy i migdały. Do malowania służyły pisaki, brokat, farby, lakiery do paznokci.
Konkurs "Najpiękniejsza pisanka z soli" Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zorganizowało po raz piętnasty. Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjów, liceów i Domów Kultury: w Krakowie, Wieliczce, Niepołomicach, Brzączowicach, Dobranowicach, Mietniowie, Sierczy, Trąbkach, Węgrzcach Wielkich i Zabierzowie Bocheńskim. Jury przyznało 20 nagród i wyróżnień w czterech kategoriach wiekowych.
Pisanki można zobaczyć na wystawie do 22.04.2014 r. w Zamku Żupnym w Wieliczce.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.