Piątek na Wall Street przyniósł kontynuację spadków z poprzedniej sesji. Po słabszych od oczekiwań wynikach kwartalnych banku JPMorgan traciły spółki z branży finansowej. Przecenę z poprzednich sesji kontynuowały również spółki technologiczne.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,89 proc., do 16.026,75 pkt.
S&P 500 zniżkował o 0,95 proc. i wyniósł 1.815,69 pkt.
Nasdaq Comp. spadł o 1,34 proc., do 3,999,73 pkt.
W trakcie piątkowej sesji traciły na wartości akcje JPMorgan. Ten największy bank w USA pod względem aktywów zanotował w pierwszym kwartale zysk na akcję w wysokości 1,28 USD. Analitycy szacowali zysk na poziomie 1,38 USD na akcję.
Spadały również kursy akcji innych dużych amerykańskich banków. W dół szły notowania między innymi: Bank of America, Morgan Stanley oraz Goldman Sachs, który poda wyniki finansowe w przyszłym tygodniu.
Po publikacji wyników kwartalnych rosły natomiast akcje Wells Fargo, czwartego pod względem wielkości banku w Stanach Zjednoczonych. Zysk netto banku w pierwszym kwartale wzrósł o 14 proc., do 1,05 USD na jedną akcję, dzięki redukcji kosztów. Analitycy szacowali zysk na poziomie 0,96 USD na akcję.
"Wciąż istnieje szansa, że część spółek pokaże przyzwoite wyniki. Generalnie jednak zyski nie wzrosną tak mocno, jak można było to zakładać. Rynek akcji może pozostawać silny, nie należy jednak spodziewać się, że będzie dużo silniejszy niż obecnie" - ocenił Nicola Marinelli, zarządzający funduszami Sturgeon Capital.
Zyski spółek wchodzących w skład S&P 500 wzrosły w ubiegłym kwartale o 1 proc. rdr, a przychody wzrosły prawdopodobnie o 2,9 proc. - wynika z ankiety przeprowadzonej wśród analityków przez agencję Bloomberg.
Analitycy w ostatnim czasie jednak mocno obniżali swoje prognozy zyskowności amerykańskich korporacji w obawie o wpływ słabej pogody na początku roku w USA na wyniki finansowe spółek. Jak wynika z wyliczeń Goldman Sachs, w trakcie trzech pierwszych miesięcy roku, analitycy obniżyli prognozowany zysk w pierwszym kwartale spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500 o około 4 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.