W czwartą rocznicę tragedii smoleńskiej na katowickim cmentarzu przy ul. Sienkiewicza odbyła się uroczystość przy grobie śp. Krystyny Bochenek, w ramach której uczczono pamięć 96 osób, które zginęły w katastrofie samolotu TU-154. Także w Będzinie i Częstochowie z udziałem wicewojewodów odbyły się uroczystości upamiętniające zdarzenia z 10 kwietnia 2010 r.
Przy grobie śp. Krystyny Bochenek zebrali się m.in.: wojewoda śląski Piotr Litwa, przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych oraz rodzina i przyjaciele Marszałek Senatu. W uroczystości uczestniczyli także reprezentanci branży górniczej. Cześć pamięci Krystyny Bochenek oddali bowiem członkowie zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego.
W czasie uroczystości odmówiono modlitwę za ofiary katastrofy oraz złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie śp. Krystyny Bochenek. Za udział w uroczystości wszystkim zebranym podziękował wojewoda śląski Piotr Litwa oraz wdowiec po Krystynie Bochenek prof. Andrzej Bochenek.
Na zakończenie orkiestra górnicza z kopalni Murcki-Staszic odegrała Poloneza Ogińskiego - Pożegnanie Ojczyzny.
W katastrofie zginęli także pochodzący ze Śląska śp. poseł Andrzej Dolniak oraz śp. Janusz Kochanowski, który pełnił funkcje Rzecznika Praw Obywatelskich. Grób parlamentarzysty, który znajduje się w Będzinie, odwiedził wicewojewoda Piotr Spyra. Natomiast drugi wicewojewoda Andrzej Pilot oddał cześć ofiram katastrofy przy grobie Janusza Kochanowskiego, który znajduje się na częstochowskim cmentarzu.
Śp. Krystyna Bochenek była dziennikarką i politykiem. Zasiadała w senacie V, VI i VII kadencji. W czasie ostatniej VII kadencji sprawowała funkcje wicemarszałka izby wyższej. Przez wiele lat współpracowała z prasą i telewizją. Zajmowała się upowszechnianiem kultury języka polskiego i popularyzacją zdrowia. Była inicjatorką Ogólnopolskiego Dyktanda, największej w kraju i organizowanej także poza jego granicami imprezy promującej język polski. Wchodziła w skład Rady Języka Polskiego przy prezydium Polskiej Akademii Nauk.
Do katastrofy doszło 10 kwietnia 2010 r. o godz. 8:41:06. Zginęło w niej 96 osób, które stanowiły polską delegację na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Wśród ofiar byli m.in.: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.
Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii lotnictwa polskiego i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach Sił Powietrznych RP. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie.
W galerii: Uroczystości przy grobie śp. Krystyny Bochenek w czwartą rocznicę katastrody smoleńskiej. Katowice, 10 kwietnia 2014 r. (zdjęć: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.