W tydzień po apelu Związku Zawodowego Górników w Polsce do Janusza Piechocińskiego o pilne spotkanie, w środę (9 kwietnia) zwrócił się do wicemnistra gospodarki z żądaniem pilnego zwołania Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.
"Związek już od dłuższego czasu apeluje o spotkania z przedstawicielami Rządu RP w celu omówienia nawarstwiających się problemów nurtujących środowisko górnicze. Nieuchronnie zbliża się bowiem czas wygaśnięcia (do 2015 r.) ważnych dokumentów strategicznych dla górnictwa: "Strategii działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2007 - 2015" (Dokument przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 31 lipca 2007r.) oraz Ustawy z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego" - napisali związkowcy.
W liście do wiceministra Tomczykiewicza ubolewają, że ich apele adresowane do rządu pozostają bez odpowiedzi, a "politycy zamiast zająć się strategicznym sektorem dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego kraju zajmują się zbliżającymi się wyborami."
"Nie mamy czasu czekać, aż politycy i partie rządzące skończą sezon wyborczy, bo on potrwa jeszcze dwa lata. Tymczasem polskie górnictwo jest w katastrofalnym stanie - uważa Dariusz Potyrała przewodniczący ZZG w Polsce. Dlatego zwracamy się z tym apelem o zwołanie Zespołu Trójstronnego do odpowiedzialnego za górnictwo w rządzie Donalda Tuska, do Tomasza Tomczykiewicza - sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki, współprzewodniczącego Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników" - tłumaczy, niedawno wybrany lider ZZG, Dariusz Potyrała.
Związek alarmuje: "w niektórych spółkach węglowych sytuacja jest wręcz dramatyczna ze względu na problemy ekonomiczne i społeczne".
"Mimo składanych deklaracji przez wysokich rangą urzędników państwowych, do rozmów ze stroną społeczną nie doszło. Jednocześnie w mediach mamy festiwal deklaracji polityków na temat węgla np. mówiący o jego rehabilitacji. Okazuje się, że na razie są to tylko fakty medialne i wirtualne obietnice polityków partii rządzących PO-PSL." - kończy ZZG.
Biuro Prasowe ZZG w Polsce podało, że apel trafił także do współprzewodniczących Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników: Piotra Rykali - reprezentującego pracodawców i Wacława Czerkawskiego - przedstawiciele strony społecznej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
zlikwidowac rosyjski węgiel składy węgla pl ,a otworzyc na rynku tylko polski węgiel rosja nam dała embargo na mięso a my na węgiel banda złodzieji