Już siedem drużyn ratowników górniczych, w tym dwie z Polski potwierdziło swój udział w IX Międzynarodowych Zawodach Ratownictwa Górniczego w Polsce. Organizatorzy czyli Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego i Wyższy Urząd Górniczy szacują, że z zawodach udział weźmie około 30 drużyn z całego świata - poinformowała portal górniczy nettg.pl Aleksandra Szatkowska-Mejer, rzecznik prasowy CSRG.
Udział w zwodach potwierdziły już drużyny z: Indii (Tata Steel), Wietnamu (Vinacomin Mines Rescue), Rosji (Emercom of Russia) orz po dwie drużyny z Australii (Glencore Oaky Creek North i Kestrel Mine) i Polski (KGHM Polska Miedź , Kompania Węglowa). Zgłoszenia przyjmowane są do połowy maja br.
Międzynarodowe Zawody Ratownictwa Górniczego zaplanowano na 6-13 września br. w Polsce. Zespoły ratowników rywalizować będą na terenach Centralnej Stacji Ratownictwa Węglowego SA w Bytomiu oraz na terenach EXPO Silesia - Centrum Targowo-Konferencyjnego w Sosnowcu.
- Międzynarodowe zawody to nie tylko walka o tytuł tej najlepszej. To także doskonała okazja do podnoszenia kwalifikacji ratowników górniczych, jak i do wymiany wiedzy technicznej i organizacyjnej. Uczestnicy zawodów poznają także struktury służb ratownictwa górniczego innych krajów, w tym zasady działania oraz ich wyposażenie ratownicze. Bardzo ważna jest także możliwość bezpośredniej wymiany doświadczeń oraz integracja międzynarodowego środowiska ratowniczego - wyjaśnia Adam Nowak, dyrektor techniczny CSRG SA w Bytomiu i koordynator zawodów ze strony CSRG.
Dla uczestników przygotowano pięć konkurencji. Najwięcej emocji budzi jednak symulacja prawdziwej akcji ratowniczej pod ziemią. Na jej potrzeby stworzona zostanie sceneria, która jak najbardziej będzie imitować warunki panujące w polskich kopalniach. Chodzi bowiem o to, by zastęp który dostaje zadanie czuł emocje i warunki najbardziej zbliżone do tego, co może go spotkać pod ziemią. Obok wspomnianej symulowanej akcji odbędą się jeszcze konkurencje dla mechanika sprzętu ratowniczego, mechanika sprzętu pomiarowego oraz pierwsza pomoc i test wiedzy ratowniczej. Na potrzeby tej ostatniej już przygotowano 147 pytań testowych. Wszystkie pytania, jak i pozostałe niezbędne informacje na temat zawodów można znaleźć na specjalnie przygotowanej stronie internetowej www.imrc2014.pl.
Obok zawodów zaplanowano także organizację III Warsztatów Ratowniczych dla specjalistów z zakresu ratownictwa górniczego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jak to mówią uderz w stół, a nożyczki się otworzą. Nikt nie wątpi, że ratownicy są potrzebni, szkoda tylko, że tak wielu cwaniaków, którym nie chce się robić w przodku, czy ścianie stają się ratownikami - przywilej bycia ratownikiem powinien należeć się zasłużonym pracownikom a nie tym którzy umieją się dobrze ustawić. Dodajmy do tego jeszcze całą kadrę kierowniczą, połowę dozoru i wielu innych, którym wypłacane są dodatki ratownicze, jubilaty co 3 lata, etc. i mamy obraz ratownictwa górniczego w Polsce, generującego ogromne koszty. Na koniec dodam, że udział jednej drużyny ratowniczej w zawodach kosztuje niejednkrotnie kilka set tysięcy złotych - to tyle samo co roczna wypłata n akopalni kliku osób, a tym samym możliwości zapewnenia bytu i rozwoju kilku rodzinom.
Przodowy ,a ty ciołku myślisz że ratownikiem zostaje się z dniem przyjęcia do górnictwa Nie wiesz że wśród ratowników jest od cholery ścianowców jak i przodkowców ?
Przodowy oby ci kiedyś nie przyszło na nas czekać wtedy zapomnisz o dziecinadzie i będziesz się modlił żeby nam się udało a my na pewno cie nie zostawimy szczęść boże
Jak zwykle dziecinada w wykonaniu ratowników ,może ich tak na przodek albo do sciany wtedy by poczuli prawdziwe górnicze emocje