Wyższy Urząd Górniczy będzie współpracował z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska w temacie węglowodorów niekonwencjonalnych. Porozumienie w tej sprawie zawarto w piątek (4 kwietnia) w Warszawie - poinformowała portal górniczy nettg.pl Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy Urzędu. Dokument podpisali Mirosław Koziura, wykonujący obowiązki prezesa WUG oraz Andrzej Jagusiewicz, główny inspektor ochrony środowiska. W uroczystości uczestniczył Sławomir Brodziński, główny geolog kraju.
W porozumieniu zobowiązano się do współdziałania w zakresie kontroli przestrzegania przepisów dotyczących ochrony środowiska na każdym etapie robót poszukiwawczo - rozpoznawczych złóż węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych oraz wydobywania węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych. Współpraca odbywać się będzie na szczeblu: centralnym - pomiędzy głównym inspektorem ochrony środowiska a prezesem Wyższego Urzędu Górniczego oraz terenowym - pomiędzy wojewódzkimi inspektorami ochrony środowiska a dyrektorami okręgowych urzędów górniczych.
Współdziałanie realizowane będzie poprzez wymianę informacji, sprawozdań oraz wniosków wynikających z analizowanych problemów w skali krajowej o istotnym znaczeniu dla środowiska. Ponadto WUG i GIOŚ będą wzajemnie się informować się o stwierdzonych w trakcie kontroli nieprawidłowościach oraz będą prowadzić skoordynowane czynności kontrolne.
W ramach współpracy ustalono także przekazywanie informacji istotnych ze wzlędu na przeciwdziałanie poważnym awariom przemysłowym oraz w przypadku wystąpienia poważnych awarii będących następstwem robót poszukiwawczo-rozpoznawczych złóż węglowodorów niekonwencjonalnych oraz wydobywania węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych. Strony porozumienia będą również zapraszać się na szkolenie, sympozja, konferencje naukowe i ćwiczenia praktyczne.
Postanowiono, że przynajmniej raz w roku odbywać się będzie spotkanie głównego inspektora ochrony środowiska oraz prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w celu posumowania dotychczasowej współpracy oraz ustalenia priorytetów we wzajemnym współdziałaniu na rok następny. Porozumienie zawarto na czas nieokreślony.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.