Przed tygodniem do redakcji Trybuny Górniczej i portalu nettg.pl trafił list podpisany przez absolwentów Technikum Górniczego w Pawłowicach. Jego autorzy twierdzą, iż złamana została umowa dotycząca zatrudnienia wytypowanych, najlepszych absolwentów technikum, zawarta pomiędzy Jastrzębską Spółką Węglową a gminą Pawłowice.
- W styczniu 2014 r. zdaliśmy psychotesty oraz pomyślnie przeszliśmy badania lekarskie. Przyjęcia planowane były na początku II kwartału 2014 r. Jednak obecnie dowiedzieliśmy się, że najprawdopodobniej będziemy przyjęci do firmy utworzonej przez JSW. Pomijając to, że wszystko było załatwiane za naszymi plecami, to do dzisiaj nie dostaliśmy oficjalnego zawiadomienia, co dalej z naszą przyszłością. Aktualnie nie możemy uzyskać żadnych informacji dotyczących zatrudnienia w Spółce. Firma JSW Szkolenie i Górnictwo powstała po to, aby przyszłym pracownikom w branży odebrać przywileje górnicze. Na starcie jest to brak 14. pensji oraz deputatu węglowego. Umowy w tej firmie to nic innego jak po prostu "umowy śmieciowe" - piszą absolwenci.
W odpowiedzi na interwencję TG Jastrzębska Spółka Węglowa zorganizowała konferencję prasową z udziałem Jarosława Zagórowskiego, prezesa JSW. Prezes potwierdził, iż na mocy zawartych w ostatnich latach porozumień pomiędzy gminami Pawłowice Śląskie, Pszczyna, Ornontowice, Jastrzębie-Zdrój oraz Wodzisław Śląski a JSW Spółka zobowiązała się do przyjęcia do pracy najlepszych absolwentów w zależności od własnych potrzeb kadrowych.
Wskazał także, że w sytuacji, gdy branża zmaga się z najpoważniejszym kryzysem od wielu lat, zarząd Spółki od dłuższego czasu prosił stronę społeczną o przyjęcie rozwiązań, które w znaczący sposób poprawiłyby sytuację ekonomiczną firmy poprzez podnoszenie jej wydajności. Wszystkie propozycje, dotyczące np. pozbawienia pracowników administracji posiłku profilaktycznego czy zabrania tej grupie zawodowej przydziału mydła i ręczników lub nawet wprowadzenia systemu premii motywacyjnych, wzbudziły protest strony społecznej i skończyły się kontrolą ze strony Państwowej Inspekcji Pracy.
- Brak zgody związków zawodowych na jakiekolwiek zmiany korzystne dla firmy spowodował, że zostaliśmy przymuszeni do ograniczenia do minimum przyjęć na dotychczasowych zasadach. Przyjęcia te generują dla Spółki ogromne koszty, co w konsekwencji zagraża stabilności finansowej firmy - tłumaczył prezes Zagórowski.
Wyjaśniał również, że spółka JSW Szkolenie i Górnictwo daje możliwość elastycznego zatrudniania wysoko kwalifikowanych specjalistów, trafiających na rynek pracy z likwidowanych lub restrukturyzowanych kopalń. Spółka uporządkuje i zwiększy także efektywność organizacji poprzez skupienie działalności związanej z dostarczaniem usług okołogórniczych w jednym podmiocie.
- Zasady zatrudniania i wynagradzania w nowej spółce są niemal identyczne jak w JSW z tą różnicą, że nowo zatrudnieni nie otrzymają przywilejów w postaci czternastki, jubileuszu i deputatu węglowego. Po dwóch latach pracownik nabywa prawo do barbórki, natomiast od początku otrzymuje posiłek regeneracyjny. Co ważne, z nowymi pracownikami zawierana będzie umowa o pracę, a stawka dzienna będzie taka sama jak w JSW. Z wyliczeń wynika, że po roku górnik zatrudniony w SiG, pracujący w przodku lub w ścianie, zarobi ok. 6300 zł brutto - wylicza prezes.
Zagórowski zauważył również, że gwarancja zatrudnienia na z góry ustalonych warunkach jest czymś niestandardowym i niespotykanym, dlatego Spółka z przykrością odebrała pretensje absolwentów.
- Określanie propozycji zatrudnienia mianem "umów śmieciowych" tylko dlatego, że nie otrzymają przywilejów, na które nie mają szansy absolwenci innych szkół, to nadużycie. JSW działa w ramach Grupy Kapitałowej i praca w każdej ze spółek w ramach tej Grupy powinna być dla młodych ludzi szansą do budowania kompetencji i zdobywania doświadczeń zawodowych - podkreślił prezes.
Zarząd JSW zapowiedział również, że jako iż sprawa wzbudza wiele emocji, w najbliższym czasie zamierza spotkać się z partnerami samorządowymi, aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.