Na pytania portalu górniczego nettg.pl odpowiada ADAM GORSZANÓW, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla.
Co skłoniło Izbę Gospodarczą Sprzedawców Polskiego Węgla do zlecenia badania, dotyczącego społecznego wizerunku węgla i górnictwa?
Chcieliśmy sprawdzić, jakie jest postrzeganie węgla jako paliwa przez społeczeństwo, po negatywnych kampaniach pijarowskich, które miały miejsce w drugiej połowie ub.r. w kontekście szczytu klimatycznego.
Jaki jest wydźwięk tych badań?
Jesteśmy bardzo mile zdziwieni, bo tamte kampanie nie przyniosły społecznego odzewu. Pozytywne i neutralne postrzeganie węgla przeważa nad ocenami negatywnymi. Węgiel dalej kojarzy się z bezpieczeństwem, ciepłem, energią, a nie z zanieczyszczeniem środowiska i smrodem.
Pomimo decyzji kilku samorządów ograniczających spalanie węgla w piecach gospodarstw domowych, społeczne postrzeganie węgla nie wiąże się z zanieczyszczonym powietrzem.
Ograniczenia w użytkowaniu węgla przekładają się na konsekwencje finansowe i koszty, dlatego jestem spokojny, że rezygnacja ze spalania węgla jest możliwa tylko na skutek decyzji administracyjnych. Na pewno nie będzie to spontaniczna akcja użytkowników.
Do kogo chcecie dotrzeć z wynikami badań?
Na pewno do Ministerstwa Gospodarki - wyniki już zostały przekazane panu premierowi Piechocińskiemu. Pokażemy je także producentom. Jest to wskazówka, w jaki sposób prowadzić akcje informacyjne w samorządach, tym bardziej że to właśnie na nich spoczywa obowiązek związany z poprawą jakości powietrza. Chcemy uzmysłowić samorządom, które myślą o ograniczaniu spalania węgla, jakie są tego skutki i konsekwencje.
Czy w planie są akcje promujące ekologiczne spalanie węgla?
To jedno z naszych zadań statutowych. Naszym celem jest ochrona węgla jako paliwa i tworzenie dla niego równoprawnych warunków do wykorzystania. Niestety, działania podejmowane dzisiaj przez władze państwowe i samorządowe idą w kierunku wyeliminowania węgla, z którego robi się źródło wszelkiego zła.
Pan premier Tusk zapowiada rehabilitację węgla, także na arenie europejskiej.
Zobaczymy na ile te deklaracje zostaną przełożone na czyny.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.