- Dlaczego jest tak jak jest? Gdzie popełniliśmy błędy? Jak ich unikać i co musimy zrobić, by nie zajmować czołowych miejsc w rankingu regionów o najgorszej jakości powietrza - an te pytania staramy się znaleźć dziś odpowiedź - stwierdził Czesław Śleziak przewodniczący rady Polskiej Izby Ekologii otwierając, zorganizowaną przez izbę konferencję z cyklu "Czyste niebo nad Polską".
Odbyła się ona w Katowickim hotelu Qubus, w piątek, 28 marca, a tematem przewodnim były "Prawne, ekonomiczne i techniczne uwarunkowania wytwarzania energii i ciepła w sektorze komunalno-budowlanym w regionie południowym Polski".
Przedstawiciele władz, instytucji państwowych i samorządowych oraz naukowcy dzielili się w jej trakcie spostrzeżeniami głównie nt. sytuacji w regionach śląskim i małopolskim, które mają najgorszą jakość powietrza w Polsce.
- Mamy powody twierdzić, że to co robiliśmy do tej pory jest niewystarczające. Brakuje rozwiązań prawnych, a mamy przecież różne źródła finansowania, od unijnych dotacji po środki własne - przyznał Czesław Śleziak.
Właśnie kwestii finansowania przedsięwzięć proekologicznych poświęcone było wystąpienie Gabrieli Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Fundusz wsparł też organizację konferencji i ma przyczynić się do wydania dokumentu zawierającego zebrane na niej konkluzje.
- Nasz fundusz już od 2 lat dofinansowuje, udzielając niskooprocentowanych pożyczek, m.in. inwestycje w budownictwo niskoenergetyczne. Województwo śląskie tylko z naszych środków wydało w ciągu ostatnich 4 lat kwotę 1 mld zł na poprawę jakości powietrza - wymieniła prezes WFOŚiGW.
Przedstawione podczas konferencji dane, opracowane przez Śląski Urząd Wojewódzki, dowodzą, że inwestycje te dają wymierne efekty i jakość powietrza poprawia się. Uczestnicy konferencji przyznają jednak, że trzeba pracować dalej.
- Chętnie dzielimy się doświadczeniami, ale też szukamy nowych rozwiązań. Od lat staramy się np. obserwować, jakie formy dofinansowań są najlepsze. Nie jest sztuką rozdawać jednorazowe dotacje, robiąc punktowe prezenty, które w rzeczywistości nie wiele dają. Chcemy działać systemowo, zachęcać do inwestycji i działać tak, by ludzie sami potrafili sobie pomóc - podkreśliła prezes Lenartowicz.
Kinga Majewska, z departamentu ochrony powietrza w Ministerstwie Środowiska przedstawiła natomiast plany i dotychczasowe działania resortu mające wpłynąć pozytywnie na jakość polskiego powietrza.
- Obecnie na terenie kraju realizowanych jest 47 programów ochrony powietrza, które swoim zasięgiem obejmują obszar wszystkich stref, na których występują przekroczenia poziomów dopuszczalnych i docelowych zanieczyszczeń powietrza(...) do tej pory nastąpiła jedynie niewielka poprawa w jakości powietrza, ponieważ skala działań jest niewystarczająca - wyjaśniła.
W jej opinii kluczowym czynnikiem są tu pieniądze, których brakuje. Zapewniła jednak, że "ministerstwo uczestniczy w pracach nad Perspektywą Finansową na lata 2014-2020, mając na celu uwzględnienie problematyki jakości powietrza w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko oraz w 16 Regionalnych Programach Operacyjnych".
- W ministerstwie przygotowywana jest też kampania informacyjna nt. wpływu nieodpowiedniej jakości powietrza na zdrowie ludzi. Ma ona wystartować w przyszłym roku - dodała.
W galerii: konferencja "Czyste niebo nad Polską", Katowice 28 marca 2014 r. (zdjęcia Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.