Tutejsi strażnicy miejscy na bieżąco kontrolują czy w piecach domowych są spalane odpady komunalne. Używanie zamiast węgla jako paliwa np. opon jest niezgodne z prawem i podlega karze. Nie mówiąc już o tym, że jest jednym z istotnych źródeł niskiej emisji.
- Strażnicy miejscy mają prawo wejść do domu wraz z rzeczoznawcą, który może pobrać do badań próbki popiołu bądź sadzy z komina - zaznacza Krzysztof Piekarz, komendant Straży Miejskiej.
Warto wiedzieć, że nie wpuszczając strażnika miejskiego właściciel nieruchomości popełnia przestępstwo z art. 225 Kodeksu Karnego, a funkcjonariusz w takiej sytuacji ma prawo wezwać policję. Za spalanie odpadów w piecu grozi kara grzywny do 500 zł. Mieszkaniec może też zostać zobligowany do pokrycia kosztów badania, które wynoszą od kilkuset do kilku tysięcy zł. I wszystko to nie dotyczy wyłącznie sytuacji zaistniałych w gminie Ruda Śląska.
Niska emisja to zanieczyszczenie powietrza dymem i spalinami z domowych kotłowni i kominów o wysokości nie przekraczającej 40 m. Do niskiej emisji zalicza się również zanieczyszczenie powietrza spowodowane przez poruszające się pojazdy.
Z corocznych ocen jakości powietrza w Rudzie Śląskiej wynika, że główną przyczyną występowania przekroczeń stężeń pyłu zawieszonego jest emisja z indywidualnego ogrzewania budynków. Rozwiązanie tego problemu jest o tyle istotne, że drobne pyły powstające w tym procesie przenikają do pęcherzyków płucnych i są odpowiedzialne za choroby układu oddechowego, układu krążenia oraz różnego rodzaju alergie. Ponadto w wyniku m.in. spalania śmieci w gospodarstwach domowych do powietrza dostaje się benzo(a)piren, który ma działanie rakotwórcze.
Straż Miejska apeluje do mieszkańców, by zgłaszać Straży przypadki, w których zachodzi istotne podejrzenie, że ktoś pali tym, czy nie powinien.
- Nie bądźmy obojętni w takich sytuacjach, pamiętajmy, że szkodliwe substancje z naszych kominów trafiają wprost do naszych płuc. - apeluje komendant Piekarz.
W 2013 r. rudzka Straż Miejska przeprowadziła 350 kontroli nieruchomości, na właścicieli posesji, którzy zamiast węgla używali jako paliwa przeróżnych śmieci, nałożono 119 mandatów, a 6 osób pouczono.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
straż miejska jest od posypywania piaskiem oblodzonych chodników lub sprzątania kup po psach. Ja bym was wpuścił do domu... całkiem wam sie we łbach poprzewracało?