Około 160 uczestników, reprezentujących górnictwo podziemne, odkrywkowe i otworowe ma pojawić się się na XVI Konferencji "Problemy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w polskim górnictwie", która odbędzie się 1 i 2 kwietnia br, w Hotelu Villa Verde Congress & SPA w Zawierciu - poinformowała portal górniczy nettg.pl Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
- Tegoroczna konferencja, podobnie jak w poprzednich latach, będzie dwudniowa. W odróżnieniu od poprzednich edycji zrezygnowaliśmy z otwierającej debaty panelowej. W jej miejsce zaproponowaliśmy uczestnikom rozważania na temat przygotowania do zawodu adeptów górnictwa. Koresponduje to z pracami powołanego przez prezesa WUG Zespołu do opracowania zaleceń dotyczących minimalnych wymagań dla modłów kształcenia oraz planów studiów, jakie powinny być realizowane przez uczelnie, kształcące w dyscyplinie naukowej górnictwo i geologia inżynierska - wyjaśnia Mirosław Koziura, wiceprezes wykonujący obowiązki prezesa WUG.
W pierwszej sesji przedstawione mają zostać raporty, które - w opinii wiceprezesa - dadzą odpowiedź na pytanie "jak powinno zmieniać się kształcenie i przygotowanie do zawodu w aspekcie skutecznego prowadzenia i nadzorowania robót w zakładach górniczych".
- Do tej sesji zaprosiliśmy przedstawicieli Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Śląskiej, Politechniki Wrocławskiej oraz Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. W pierwszym dniu obrad prezentowane będą także wybrane zagadnienia z poszczególnych rodzajów górnictwa. W przerwach konferencji uczestnicy obrad będą mogli zapoznać się z: przewoźną maszyną wyciągową typu B-1200/DC-50 - firmy OPA-ROW Sp. z o.o. oraz przewoźnym wyciągiem ratowniczym wraz z kapsułami ratowniczymi z CSRG S.A. - zapowiada Mirosław Koziura.
XVI konferencja jest kontynuacją cyklu dorocznych obrad rozpoczętych w 1999 roku. Głównym ich celem jest przedstawienie zagadnień i podejmowanych działań na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa pracy w różnych obszarach polskiego górnictwa. Patronat nad obradami objął Minister Gospodarki.
- Drugi dzień konferencji poświęcony będzie prezentacji firm produkujących maszyny i urządzenia, których zastosowanie w zakładach górniczych zwiększy bezpieczeństwo prowadzonych robót - dodaje rzecznik WUG.
Przed rozpoczęcie merytorycznych obrad uroczyście rozstrzygnięty zostanie IV Ogólnopolski Konkurs dla Dziennikarzy "Karbidka" . Przypominamy, że wśród laureatów znalazło się dwóch dziennikarzy z Trybuny Górniczej i portalu górniczego nettg.pl: Maciej Dorosiński i Witold Gałązka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.