Ryzyko nieprzyznania instalacjom darmowych uprawnień do emisji CO2 w kwietniu wpływa na zmienność cen na rynku carbon - konkludują krótko i zwięźle analitycy Domu Maklerskiego Consus.
Prognoza średniej wartości uprawnień EUA w I półroczu 2014 r. wynosi 6,03 euro, co stanowi wzrost o 0,6 proc. w porównaniu do prognozy sprzed miesiąca. Główne czynniki wpływające na prognozę ceny to:
• zbliżający się termin umarzania uprawnień przez instalacje - krótkoterminowy wzrost cen,
• ryzyko nieprzyznania instalacjom darmowych uprawnień we wszystkich państwach - wzrost cen,
• zmniejszona podaż uprawnień na aukcjach jako efekt backloadingu - wzrost cen,
• informacje dotyczące ewentualnych zmian strukturalnych po 2020 r. - wzrost cen.
Jednak najważniejszym czynnikiem, który wpłynie na zmienność cen w najbliższych tygodniach jest zbliżający się termin rozliczeń instalacji za emisje wygenerowane w 2013 r. Popyt na uprawnienia może się zwiększyć w przypadku nieprzyznania wszystkim unijnym instalacjom należnych im przydziałów za lata 2013-2014 przed końcem kwietnia, czyli do momentu umorzenia wymaganej ilości jednostek. Takie ryzyko istnieje w przypadku m.in. polskich instalacji, które wciąż czekają na zatwierdzenie krajowego planu alokacji.
Dodatkowym czynnikiem zwiększającym wartość EUA jest zmniejszona podaż na rynku pierwotnym. Wraz z wejściem w życie backloadingu wolumen oferowany na aukcjach uprawnień zmniejszył się o około 50 proc. Wzrost wartości uprawnień EUA mogą wywołać informacje dotyczące kolejnych formalnych kroków związanych ze strukturalną reformą systemu ETS od 2021 r., w szczególności związanych z wprowadzeniem mechanizmu rezerwy stabilizacyjnej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.