W tym pielgrzymkowym mieście badaniami, za sprawą katowickiego Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach, na narażenia na ołów i kadm objęto ponad 700 dzieci. I z jakim skutkiem? A tego dowiemy się już we wtorek (25 marca).
Wówczas w siedzibie Instytutu ( ul. Kossutha 6) podczas okazyjnego seminarium przedstawione zostanie podsumowanie projektu "Chrońmy dzieci przed ołowiem i kadmem - ocena narażenia przedszkolaków w Piekarach Śląskich".
Ołów i kadm to metale wyjątkowo toksyczne dla organizmu człowieka, a więc każda ich ilość w organizmie jest niepożądana. Dokonano pomiarów stężenia ołowiu i kadmu oznaczone w próbce krwi, przeprowadzono specjalistyczne badania lekarskie, których wyniki mają być podstawę do oceny narażenia dziecka.
Zagrożenie dla organizmu dziecka wynika z obecności metali w poszczególnych elementach środowiska, w glebie, pyle ulicznym, piasku w piaskownicach, powietrzu atmosferycznym i wewnątrz pomieszczeń, kurzu w mieszkaniach, szkołach, przedszkolach.
Narażenie dziecka nawet na niskie stężenia tych metali może powodować trwałe zaburzenia zdrowia oraz ograniczać rozwój umysłowy i fizyczny dziecka. Metale toksyczne mają najbardziej destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego i układu krwiotwórczego. Działania ołowiu i kadmu w organizmie dziecka określane są jako podstępne, ponieważ względnie niskie dawki metali wnikające do organizmu dziecka na ogół nie wywołują specyficznych objawów chorobowych, a obserwowane zaburzenia funkcjonowania organizmu bardzo często przypisywane są innym czynnikom.
We wtorek dr Elżbieta Kulka (toksykolog z IETU) przedstawi wyniki oceny narażenia przedszkolaków na ołów i kadm. Dr Ewa Szymik (pediatra) omówi skutki zdrowotne środowiskowego narażenia dzieci. Ocenę świadomości ekologicznej i działania edukacyjne zrealizowane w ramach projektu w Piekarach Śląskich zaprezentuje Wanda Jarosz (IETU).
Spotkanie adresowane jest do wszystkich jednostek i osób zainteresowanych problemem ochrony dzieci przed oddziaływaniem metali toksycznych obecnych w środowisku, zarówno w aspekcie zdrowia środowiskowego, jak i edukacji.
Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych od 40. lat prowadzi badania zanieczyszczenia środowiska metalami ciężkimi, głównie ołowiem, kadmem i rtęcią, oraz narażenia zdrowia ludzi, a szczególnie dzieci na oddziaływanie tych metali. Jednocześnie podejmuje działania zmierzające do włączenia procedur analizy, oceny ryzyka do zarządzania środowiskiem w celu ograniczenia narażenia na zanieczyszczenia środowiskowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.