Kolejne rodzaje spółek z udziałem Skarbu Państwa - m.in. te, do których wniesiono przedsiębiorstwo państwowe - będą mogły być przekazywane nieodpłatnie samorządom. Zakłada to projekt dot. komercjalizacji i prywatyzacji, który w debacie poparły wszystkie kluby, oprócz PiS.
W środę, 19 marca, odbyło się w Sejmie drugie czytanie rządowego projektu noweli ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji.
Obecnie komunalizacja jest możliwa tylko w przypadku tych spółek z udziałem Skarbu Państwa, które powstały w drodze komercjalizacji, czyli z przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w spółkę handlową.
Jak mówił Jerzy Borowczak (PO), projekt umożliwi bezpłatne przekazywanie na rzecz samorządów akcji lub udziałów tych spółek, należących do Skarbu Państwa, które nie powstały w wyniku komercjalizacji. Chodzi np. o spółki, do których wniesiono przedsiębiorstwo państwowe.
- Spółki, na które bezpośredni wpływ mają miejscowe władze samorządu, będą się cieszyć większym zaufaniem lokalnej społeczności i służyć ich potrzebom oraz oczekiwaniom. W związku z tym komunalizacja jest procesem korzystnym i celowym dla samorządu terytorialnego - zaznaczył Borowczak.
Zauważył, że po zmianach spółki nadzorowane przez lokalne samorządy będą wykonywać swoje zadania znacznie efektywniej.
Jan Bury (PSL) ocenił, że projekt dotyczy kilkunastu podmiotów, w których swój udział ma Skarb Państwa. Jak mówił, w ciągu ostatnich sześciu lat skomunalizowano kilkadziesiąt spółek, w tym głównie z branży transportowej, kanalizacyjnej, wodociągowej czy uzdrowiska. Według Burego rozwiązania zawarte w projekcie są dobre.
O tym, że przyszła nowelizacja będzie służyła samorządom, mówił z kolei Ryszard Zbrzyzny (SLD). - To dobry projekt - podkreślił i zapowiedział jego poparcie. - W projekcie zauważono też interes pracowniczy; są zachowane prawa pracowników do korzystania z prawa do 15 proc. bezpłatnych akcji - zauważył. Ocenił, że dzięki zmianom samorządy otrzymają prawo swobodnego dysponowania majątkiem, które do tej pory - jego zdaniem - było ograniczone.
Zbrzyzny wyjaśnił, że jeżeli samorząd - po przejęciu kontroli nad daną spółką - będzie chciał sprzedać jej aktywa na rzecz innego inwestora, będzie musiał zadbać o to, by środki ze sprzedaży zasiliły stosowne fundusze celowe. Chodzi m.in. o fundusz reprywatyzacji czy restrukturyzacji przedsiębiorców.
Również Maciej Wydrzyński (Twój Ruch) mówił, że proponowane zmiany "zmierzają w dobrym kierunku i zasługują na akceptację wysokiej izby". - Komunalizacja spółek państwowych i przekazanie nieodpłatnie akcji samorządom to rozwiązanie godne uwagi - ocenił.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
No to pójdzie zrobić biznesik.