Studenci z Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej wykonali prototyp kombajnu ścianowego w skali 1 do 10. Organy urabiające zamodelowali w programie Autodesk Inventor. Zostały one wydrukowane w technice 3D z tworzywa sztucznego ABS.
Model wyposażony jest w sześć silników realizujących wszystkie funkcje napędowe rzeczywistej maszyny. Model symuluje jej posuw, podnoszenie i opuszczanie ramion z organami urabiającymi, a także ich obrót, powodujący urabianie podsiębierne lub nadsiębierne.
Maciej Kula, Michał Bubak i Kamil Gwóźdź pokazali już swoją pracę podczas XII Konferencji Studenckich Kół Naukowych w Politechnice Śląskiej, a w najbliższym czasie mają w planie wyjazd do Politechniki Gdańskiej na konferencję poświęcona kształceniu inżynierów.
Jak podkreśla dr Jan Kania, opiekun naukowy studentów, w procesie kształcenia w kierunkach technicznych bardzo ważne staje się przedstawienie w sposób prosty i zrozumiały zasad działania i współpracy poszczególnych mechanizmów maszyny.
- Znaczącą część tych pomocy stanowią modele, które pozwalają na odtworzenie zjawisk i ruchów roboczych zachodzących w rzeczywistych obiektach technicznych. Ich rola jest tym bardziej istotna, że nie zawsze jest możliwość obserwowania pracy danej maszyny w warunkach naturalnych, w kopalni - wyjaśnia dr Kania.
Teraz studenci pierwszego roku kształcący się w kierunkach górniczych mają okazję oglądać pracę kombajnu ścianowego podczas zajęć na sali wykładowej, a także poznawać wszelkie tajniki jego konstrukcji. Studenci wykonali również dydaktyczny model obudowy zmechanizowanej, a w przyszłości mają zamiar zaprojektować ścianę, którą organy urabiające będą kruszyć - tak, jak się to dzieje na dole w kopalni.
Studencki projekt jest obecnie przedmiotem zgłoszenia patentowego.
W galerii: model kombajnu w całej okazałości. Gliwice, marzec 2014 r. (zdjęcia: Kajetan Berezowski - nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Odkupie ten kombajn brakuje mi do kolekcjii
Wiemy :) to tylko na razie model. W przyszlosci bedzie duzo wieksza
Lego technics się kłania!! Stropnica sekcji za krótka poprawcie i będzie pięknie :)