W najlepszych nastrojach opuszczali środowe (19 marca) obrady Europejskiego Stołu Węglowego uczestnicy, gratulując sobie przełomu w dyskusji o miejscu węgla. Dominique Ristori, dyrektor ds. energii Komisji Europejskiej obiecał w Brukseli, że węgiel powinien stać się odtąd pełnoprawnym składnikiem miksów energetycznych państw członkowskich Unii Europejskiej obok gazu, ropy naftowej i OZE.
- Nie mogłem uwierzyć w słowa, które usłyszałem z ust Ristoriego! - cieszył się Bogdan Janicki, starszy doradca CEEP (stowarzyszenia największych firm energetycznych i wydobywczych Europy Środkowej i Wschodniej), które wspólnie z grupą europosłów i Europejskim Stowarzyszeniem Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal zorganizowały spotkanie, wręczając przedstawicielowi Komisji Europejskiej memorandum-wezwanie o nowy plan działań dla węgla w Europie.
- Wreszcie udało nam się dotrzeć do decydentów w Unii Europejskiej z cyframi, które dowodzą, że produkcja energii z węgla niekoniecznie musi być tak brudna i nie do przyjęcia, jak utrzymywano w UE od lat - dopowiada Janicki.
Na zamkniętym dla prasy spotkaniu Dominique Ristori powiedział m.in.: "Odchodzimy od ideologii na rzecz konkretnych danych".
- Dane te świadczą niezbicie, że energetyka konwencjonalna może spełniać przy użyciu nowych techologii wyśrubowane normy ochrony środowiska. Dotychczas unijny przesąd głosił, że np. Dania jest bardzo "zielona" a Polska "czarna". Udowodniliśmy, że to nieprawda, bo w tej Danii aż 48 proc. energii ciągle wytwarza się z węgla. Wiele zachodnich państw ma dużo większe emisje, niż nasz kraj - tłumaczy Janicki, wspominając, że jeszcze kilka lat temu, gdy europosłowie Christian Ehler i Bogdan Marcinkiewicz zaczynali swą ofensywę w obronie węgla w Parlamencie Europejskim, byli na "samobójczych pozycjach". - Dzisiaj odbierają gratulacje i satysfakcję - dodawał Janicki.
Optymistą po rozmowach brukselskich był też w środę Paweł Smoleń, prezydent Euracoal: - Kluczowym argumentem, który zaczął docierać do świadomości w państwach UE, jest dzisiaj poziom cen energii, niezmiernie wysoki w Europie wskutek wieloletniej dogmatycznej polityki ochrony klimatu. Prowadzona zbyt ambitnie nad głowami mieszkańców Unii i często wbrew ich potrzebom ekonomicznym, okazała się ona kontrproduktywna i Komisja Europejska zaczyna się do tego otwarcie przyznawać - powiedział prezydent Euracoal portalowi górniczemu nettg.pl.
- Wracam do domu z dobrą nadzieją, że teraz deklaracje zaczną zamieniać się w praktykę i odczujemy w przyszłości malejące koszty produkcji. Przełomowe było dla mnie usłyszeć z ust przedstawiciela Komisji Europejskiej, że odtąd dopuszczalne będzie w kategoriach politycznych promowanie energetyki konwencjonalnej. Najlepiej wiemy, jak potwornie trudno jest sprostać wyoskim kosztom energii na kontynencie. Ufam, że nowe spojrzenie KE przybliży nas do sprawiedliwszej, bardziej braterskiej umowy, jeśli chodzi o warunki prowadzenia biznesu w poszczególnych krajach - powiedział nam w kuluarach po wyjściu z obrad Surojit Kumar Ghosh, wiceprezes AcelorMittal Poland, odpowiedzialny za współpracę koncernu z instytucjami a w przeszłości za finanse AM w Europie Środkowej i Wschodniej.
Czy zgadza sie Pan z ideą, że nieodzowna dziś jest głęboka rewizja polityki UE w sprawach klimatu i energetyki z powodów ekonomicznych oraz zagrożeń bezpieczeństwa? - zapytaliśmy wprost Dominika Ristoriego, dyrektora ds. energii Komisji Europejskiej, gdy pośpiesznie opuszczał gmach Parlamentu Europejskiego po obradach ESW.
- Musimy stworzyć o wiele lepsze warunki dla osiągnięcia doskonałej równowagi między wszystkimi uczestnikami rynku, uwzględniając kryterium pełnej konkurencyjności przemysłów, a wyrażanym politycznie pragnieniem oczyszczania powietrza, którym oddychamy w Europie, biorąc też pod uwagę takie elementy, które zapewnią nam trwałość obranych rozwiązań - powiedział portalowi górniczemu Dominique Ristori, przedstawiciel Komisji Europejskiej. - W nowym podejściu do sprawy absolutnie kluczowym pojęciem będzie zatem równowaga - podkreślił Ristori.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Obecnie politycy musza brac poprawke na ewentualne zakrecenie kurka z gazem przez Rosje
Mam nadzieje że nie podpiszą w czwartek 40 % redukcji CO2 bo będzie to gwoździem do trumny polskiego górnictwa