W piątek, 14 marca w obecności Sekretarza Stanu w Ministerstwie Gospodarki Tomasza Tomczykiewicza, Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie oraz Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych podpisały porozumienie dotyczące podejmowania wspólnych działań w zakresie rozwiązań i mechanizmów prawnych dla efektywnego wspierania instalacji kogeneracyjnych - informuje Ministerstwo Gospodarki.
- Kogeneracja jest najbardziej efektywnym i ekologicznym sposobem przetwarzania energii pierwotnej zawartej w paliwach nieodnawialnych. Jej rozwój jest istotny również dla ochrony środowiska i zapewnienia realizacji wymogów Unii Europejskiej w zakresie polityki energetyczno-klimatycznej - podkreślił Tomasz Tomczykiewicz.
Przedstawiciele sektora ciepłowniczego zwracali uwagę na znaczenie nowelizacji prawa energetycznego oraz konieczność wypracowania rozwiązań pozwalających na funkcjonowanie instalacji kogeneracyjnych w kolejnych latach.
- Uchwalona przez parlament ustawa kogeneracyjna, to krok w dobrym kierunku, ale przed nami jeszcze długa droga. Czekamy także na rozstrzygnięcia dotyczące wniosku notyfikacyjnego ws. kogeneracji - dodał Prezes Izby Gospodarczej Ciepłownicto Polskie Jacek Szymczak.
Kogeneracja (także skojarzona gospodarka energetyczna lub CHP - Combined Heat and Power) - proces technologiczny jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i użytkowej energii cieplnej w elektrociepłowni (źr. wikipedia).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.