Minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska skierowała do rektorów uczelni publicznych oraz dyrektorów instytutów badawczych list otwarty, dotyczący komercyjnego wykorzystania infrastruktury naukowej.
W liście podkreśla się możliwości, które daje rozbudowana w ostatnich latach w Polsce infrastruktura badawcza, we wspieraniu polityki rozwoju nauki i innowacyjności. W liście zaznaczony został również udział różnorodnych działań, m.in. programu SIMS - Wsparcie Zarządzania Infrastrukturą Badawczą, realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Uczestnikami I edycji programu SIMS było m.in. sześcioro pracowników Głównego Instytutu Górnictwa, którzy swoje doświadczenia podsumowali na seminarium zorganizowanym w Instytucie.
W ramach projektu stażyści odbyli zajęcia wprowadzające w Warszawie, a następnie staż w Niemczech w Instytucie Fraunhofera oraz w centrum IBM Thomas J. Watson Research Center w Stanach Zjednoczonych. Szkolenia obejmowały m.in. takie zagadnienia, jak rozwijanie rynku usług badawczych ukierunkowanych na ścisłą współpracę z partnerami z przemysłu czy wieloaspektowe funkcjonowanie infrastruktury badawczej w warunkach gospodarki rynkowej. Przedstawiciele GIG stanowili w tej edycji najliczniejszą grupę, a działalność Instytutu została wysoko oceniona w międzynarodowym gronie ekspertów.
Dzięki inwestycjom w nowoczesną infrastrukturę naukową polskie ośrodki mogą z powodzeniem konkurować z placówkami zagranicznymi, prowadzić prace badawcze na najwyższym światowym poziomie i na takim samym poziomie współpracować z krajowymi oraz zagranicznymi partnerami biznesowymi. Przykładem takiej nowoczesnej infrastruktury jest otwarte w zeszłym roku Centrum Czystych Technologii Węglowych GIG.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.