Ponad 253 mln euro przeznaczone będą na Podkarpaciu na m.in. termomodernizacje budynków i zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w województwie. Kwota taka zapisana została w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020.
Jak poinformował rzecznik prasowy marszałka woj. podkarpackiego Tomasz Leyko, w nowej perspektywie finansowej UE wyznaczonych zostało 11 kluczowych tzw. celów tematycznych, które będą określały zakres możliwych do realizacji projektów.
- Jeden z tych celów obejmuje właśnie przejście na gospodarkę niskoemisyjną. W naszym RPO na realizację tego celu zapisaliśmy ponad 253 mln euro, co stanowi ok. 12 proc. całej puli pieniędzy tego programu - zaznaczył.
Pieniądze te mają być przeznaczone m.in. na podłączanie budynków, które mają własne kotłownie, do sieci elektrociepłowni czy większe wykorzystywanie źródeł kogeneracyjnych - wytwarzających jednocześnie energię elektryczną i cieplną. Samorząd planuję też, że pieniądze będą wykorzystywane do termomodernizacji budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej.
Leyko zaznaczył, że o pieniądze ubiegać się będą mogły m.in. samorządy, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorstwa.
- Chcemy, aby dzięki tym pieniądzom zwiększył się w naszym regionie udział źródeł odnawialnych w bilansie energetycznym województwa. Liczymy też na poprawę jakości powietrza, w tym zmniejszenie emisji zanieczyszczeń pochodzących z wytwarzania energii - dodał.
W ramach RPO Podkarpacie w najbliższych siedmiu latach będzie miało do wydania 2,1 mld euro. Pierwsze nabory projektów w ramach programu operacyjnego powinny być ogłoszone w następnym roku.
Regionalny Program Operacyjny woj. podkarpackiego na lata 2014-2020 będzie finansowany z dwóch źródeł: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.