W środę (12 marca) posłowie zapoznają się ze sprawozdaniem komisji nadzwyczajnej ds. związanych z ograniczaniem biurokracji, która pracowała nad deregulacją kolejnych zawodów. Chodzi o 82 zawody techniczne i 9 zawodów rynku finansowego, w których pracuje ponad 200 tys. osób.
Rządowy projekt ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, to tzw. druga transza deregulacji, która przewiduje nowelizację 21 ustaw.
Deregulacja ma dotyczyć m.in. takich profesji, jak: usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych, doradców podatkowych, agentów i brokerów ubezpieczeniowych, aktuariuszy, biegłych rewidentów, architektów, urbanistów, inżynierów budowlanych, rzeczoznawców samochodowych, nurków, dróżników obchodowych, zawodów związanych z obsługą metra, czy zawodów związanych z żeglugą morską i śródlądową.
W projekcie znajduje się rozwiązanie, które umożliwia uczelniom stworzenie studiów o profilu praktycznym, których ukończenie stanowić będzie podstawę do zwolnienia z części lub całości postępowania kwalifikacyjnego do wykonywania danego zawodu. Według autorów projektu przyczyni się to do lepszego dopasowania systemu edukacji do potrzeb rynku pracy i podniesienia jakości nauczania.
Podczas wtorkowego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła trzeci projekt deregulacyjny, który tym razem zakłada otwarcie 101 zawodów związanych m.in.: z ochroną przeciwpożarową (np. strażak, inżynier pożarnictwa); rynkiem kapitałowym i towarowym; rzeczoznawstwem w zakresie jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych; rzecznika patentowego; rusznikarza; zawodów związanych z konserwacją zabytków; muzealnika; tłumacza przysięgłego oraz zawodów związanych z geologią i górnictwem.
Pierwszy pakiet deregulacyjny został przyjęty we wrześniu 2012 r. i zakładał ułatwienia w wykonywaniu 50 zawodów, w tym głównie prawniczych, a także zawodów z zakresu pośrednictwa pracy, sportu i rekreacji, ochrony fizycznej, żeglugi oraz nauki jazdy i przewozu osób. Część tych przepisów weszła w życie 23 sierpnia 2013 r., kolejne zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2014 r.
Obecnie w resorcie sprawiedliwości trwają prace nad czwartą transzą deregulacyjną.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.