Od maja do grudnia 2013 r. Najwyższa Izba Kontroli kontrolę wojsk specjalnych. Izba pozytywnie ocenia zdolność tego rodzaju sił zbrojnych do prowadzenia działań operacyjnych.
W opinii kontrolerów wieloletnie działania, których celem było zbudowanie w Polsce profesjonalnych wojsk specjalnych, były i są realizowane prawidłowo. To procentuje wzrostem zdolności obronnych Polski oraz możliwość szybkiego reagowania na zagrożenia.
Dla wyjaśnienia w skrócie: struktura wojsk specjalnych opiera się na samodzielnych oddziałach i pododdziałach złożonych z profesjonalnie przygotowanych żołnierzy. Wojska Specjalne to jeden z czterech rodzajów sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej. Nad siłami specjalnymi nadzór sprawuje Dowództwu Wojsk Specjalnych w Krakowie. Podlegają następujące jednostki wojskowe tworzące Wojska Specjalne:
• Jednostka Wojskowa Agat (Gliwice),
• Jednostka Wojskowa Formoza (Gdynia),
• Jednostka Wojskowa Grom (Warszawa dowództwo, Gdańsk),
• Jednostka Wojskowa Komandosów (Lubliniec),
• Jednostka Wojskowa Nil (Kraków),
• 7 Eskadra Działań Specjalnych (Powidz)
Raczej nie powinno nikogo dziwić, że NIK uznał, iż żołnierze wojsk specjalnych są "bardzo dobrze przygotowani do wypełniania swoich zadań, należycie wyszkoleni i wyposażeni". Uzupełnienie wyposażenia, które nastąpiło w ostatnich miesiącach, sprzyja podniesieniu zdolności wojsk specjalnych do szybkiego reagowania. Potwierdzeniem ustaleń NIK były wyniki postępowania certyfikacyjnego przeprowadzonego w 2013 roku przez przedstawicieli Paktu Północnoatlantyckiego, na podstawie którego polskie Wojska Specjalne zostały zaliczone do ścisłej elity tego rodzaju wojsk w NATO.
- Zdecydowana większość dostrzeżonych przez NIK nieprawidłowości była usuwana podczas kontroli. Pozostałe, których usunięcie wymaga czasu i pieniędzy, nie obniżają - w ocenie Izby - zdolności wojsk specjalnych do realizacji wyznaczonych im zadań - informuje Paweł Biedziak, rzecznik prasowy NIK.
Raport z kontroli jednostek specjalnych jest, ze zrozumiałych względów, niejawny. Zostanie on w szczegółach przedstawiony władzy wykonawczej i ustawodawczej w trybie niejawnym.
Wiadomo, że NIK wnosi do ministra obrony o rozważenie poszerzenia ścieżki naboru do wojsk specjalnych o nabór zewnętrzny. Obecnie kandydatami do służby w wojskach specjalnych są żołnierze innych rodzajów sił zbrojnych i służb mundurowych. NIK uważa, że ścieżkę naboru można poszerzyć, kierując ofertę zatrudnienia także do osób spoza wojska, odpowiednio sprawdzonych przez służby kontrwywiadu i spełniających wysokie wymagania psychofizyczne.
Przypomnijmy, że siły zbrojne Rzeczpospolitej są na bieżąco kontrolowane przez NIK. W 2012 roku Izba pozytywnie oceniła proces profesjonalizacji polskiej armii, stwierdzając, że pozwolił on na stworzenie podstawy do budowania armii sprawnej i nowoczesnej. W tym samym roku kontrolowana była Żandarmeria Wojskowa. W tym roku NIK zbada, jak wygląda przygotowanie rezerw osobowych na potrzeby mobilizacyjnego rozwinięcia sił zbrojnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.