- Prowadzenie procesów produkcyjnych odbywa się w Kompanii Węglowej przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa, a zadania związane z poprawą stanu bhp traktowane są priorytetowo - mówi w rozmowie z Trybuną Górniczą Marek Uszko, wiceprezes Kompanii Węglowej.
Podczas tegorocznej, 23. edycji Szkoły Eksploatacji Podziemnej kopalnie Kompanii Węglowej "wzięły" wszystkie nagrody w konkursie Bezpieczna Kopalnia. Jak udało się to osiągnąć?
Prowadzenie procesów produkcyjnych odbywa się w Kompanii Węglowej przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa, a zadania związane z poprawą stanu bhp traktowane są priorytetowo. Właściwe zarządzenie tym obszarem działalności firmy skłoniło nas do opracowania w roku 2009 "Planu poprawy BHP na lata 2009-2015". Najważniejszym celem "Planu" jest stałe zmniejszanie liczby wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz poprawa higienicznych warunków pracy.
Plan definiuje konkretne działania?
Wskazuje kierunki poprawy stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w ośmiu głównych przedsięwzięciach, które zdefiniowano m.in. na podstawie obecnego stanu zagrożeń występujących w kopalniach KW, a jego konsekwentna realizacja przyczynia się do zmniejszania liczby wypadków przy pracy oraz ograniczania liczby stanowisk pracy, na których przekroczone są najwyższe dopuszczalne stężenia i natężenia czynników szkodliwych dla zdrowia. Realizacja "Planu" jest monitorowana w okresach kwartalnych przez działającą na poziomie Centrali KW Komisję Bezpieczeństwa. Dodatkowo, w trosce o zdrowie pracowników, w 2013 r. utworzono Fundusz Wsparcia Profilaktyki Medycznej, którego zadaniem jest umożliwienie szybkiego dostępu do specjalistycznej opieki medycznej. Z Funduszu korzystają w pierwszej kolejności pracownicy, którzy ulegli wypadkom przy pracy i zachorowali na choroby zawodowe.
Bezpieczeństwo pracy jest w kopalniach KW elementem praktyki górniczej?
Dla nas wszystkich bezpieczeństwo jest bardzo ważnym elementem codziennej pracy. Nadal podejmujemy działania, które mają zmierzać do poprawy stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w kopalniach i zakładach KW. Doskonalenie tych działań oraz wdrażanie programów, mających na celu zapobieganie wypadkom przy pracy, chorobom zawodowym i zdarzeniom potencjalnie wypadkowym, jest ciągle aktualnym zadaniem dla zarządu Kompanii, kierownictwa kopalń i zakładów oraz całej załogi KW.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Nikt tu oczywiście nie powie ile razy plan poprawy był redukowany i co z niego pozostalo. A jak znam zycie to z pierwszych planow może ostalo się cos kolo polowy funduszy ... może jeszcze mniej?