Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt rozporządzenia rozszerzającego mielecką specjalną strefę ekonomiczną o pohutnicze tereny inwestycyjne w Częstochowie - poinformowała w czwartek (6 marca) PAP wiceminister finansów Izabela Leszczyna.
"Mielecka Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmie swoim działaniem ponad 34 hektary gruntów. Wszystkie mają uregulowany stan prawny - są własnością Skarbu Państwa (we władaniu spółki Operator ARP Sp. z o.o.). Grunty są w większości uzbrojone i dobrze skomunikowane" - powiedziała Leszczyna.
Dodała, że inwestorzy, dzięki preferencyjnym warunkom, korzystając z pomocy publicznej, będą mogli tworzyć nowe miejsca pracy. "To szczególnie ważne dla Częstochowy w kontekście informacji z lokalnego rynku pracy" - podkreśliła.
Wskazała, że wskaźnik bezrobocia na koniec 2013 r. wynosił w Częstochowie 13,5 proc., a w powiecie - 21,7 proc.
Powiedziała też, że Rada Ministrów ma zająć się tym projektem już podczas najbliższego wtorkowego posiedzenia.
Jak wynika z informacji przekazanych przez minister Leszczynę, Operator ARP Sp. z o.o. i RFG S.A. (sąsiadująca spółka Skarbu Państwa) prowadzą intensywne rozmowy z potencjalnymi inwestorami zainteresowanymi budową zakładów na terenach objętych działaniem specjalnej strefy ekonomicznej.
SSE Euro-Park w Mielcu jest najstarszą strefą w Polsce, utworzoną w 1995 r. Zajmuje ona prawie 1,3 tys. ha i jest zlokalizowana w 23 miejscowościach: na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, w Małopolsce, a także w Szczecinie. Od początku powstania strefy nakłady poniesione przez inwestorów przekroczyły 5,9 mld zł, a zatrudnienie sięgnęło ponad 21 tys. osób. Do tej pory wydano ponad 250 zezwoleń na prowadzenie działalności na obszarze strefy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.