W Uniwersytecie Technicznym Wyższej Szkole Górniczej w Ostrawie debatowano o innowacyjności w górnictwie. W konferencji udział wzięło ponad sto uczestników, reprezentujących 55 firm, instytucji i uczelni wyższych z Czech i zagranicy. Wygłoszono ponad 40 referatów. Wysoko oceniono zwłaszcza wystąpienia polskich naukowców i praktyków.
Prof. Zbigniew Rak z Akademii Górniczo-Hutniczej wziął udział w panelu "Wzmacnianie, uszczelnianie i kotwienie górotworu i konstrukcji budowlanych". Mówił na temat projektowania wyrobisk korytarzowych do podwójnego wykorzystania, wzmacnianych przy pomocy wysokiego i niskiego kotwienia oraz kasztów budowanych z klocków Link-n-Lock, wypełnianych materiałami cementowymi. Z dużym zainteresowaniem wysłuchano także informacji o testach tamy przeciwwybuchowej w pokładzie 40. kopalni Darków, budowanej przy zastosowaniu materiału ADIBET W30-S, testowanego już w sztolni doświadczalnej Barbara należącej do Głównego Instytutu Górnictwa Z kolei firma Geo-Wiert, która współpracowała z OKD przy budowie przekopu łączącego KWK Darków" i ruch ČSA kopalni Karwina, zaprezentowała ekonomicznie przyjazną metodę wzmacniania wyrobisk przy pomocy torkretowania.
- Poszukujemy tańszych, ale skutecznych rozwiązań na trudny czas kryzysu. Ostrawska konferencja z pewnością takie przyniosła - podsumował wydarzenie Petr Kučera, dyrektor firmy Minova.
Organizatorami XIX edycja międzynarodowego spotkania specjalistów górnictwa i budownictwa podziemnego (27 i 28 lutego) byli: Wyższa Szkoła Górnicza - Uniwersytet Techniczny Ostrawa (VŠB-TUO) oraz firma Minova Bohemia.
Patronat nad konferencja przyjęło Czeskie Stowarzyszenie Tunelowe ITA-AITES oraz Czeski Urząd Górniczy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.