To, co się dzieje na Wschodzie, ale także w Europie, nie pomaga w prowadzeniu bezpiecznej, stabilnej polityki gospodarczej, w tym polityki pieniężnej - ocenił w poniedziałek szef NBP Marek Belka.
- To, co się dzisiaj dzieje na Wschód od Polski, ale także w ogóle w Europie, to są czynniki, które nie pomagają w prowadzeniu bezpiecznej, stabilnej polityki gospodarczej, w tym polityki pieniężnej. To oznacza dla nas, dla Narodowego Banku Polskiego, jakby dodatkową odpowiedzialność - powiedział Belka podczas uroczystości nominacji dwóch członków zarządu NBP w Belwederze.
W ocenie szefa NBP, pomoc, którą międzynarodowa społeczność udzieli Ukrainie, o czym jak podkreślił - "jest głęboko przekonany" - będzie także pomocą Polski, w której swój udział będzie miał też Narodowy Bank Polski. Dodał, że Polska jest gotowa wspierać Ukrainę za pośrednictwem Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
- Udzieliliśmy Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu dwustronnej pożyczki, która jest zupełnie nieuruchomiona, a która - w ramach programu pomocowego i realizacji programu gospodarczego przez ukraińskie władze - może zostać uwolniona - wyjaśnił Belka.
Polska podpisała w 2013 roku porozumienie na udostępnienie MFW ponad 6,27 mld euro. Umowa umożliwia traktowanie środków udostępnionych w ramach pożyczki jako części polskich oficjalnych aktywów rezerwowych, także w razie dokonania przez MFW ciągnięcia, czyli skorzystania z pożyczki od NBP. Fundusz będzie mógł przy tym skorzystać ze środków pożyczki w ostatniej kolejności, tj. po wykorzystaniu wcześniej innych dostępnych dla niego zasobów finansowych.
W opinii Belki, część problemów Ukrainy bierze się z "rozpaczliwie złej polityki gospodarczej co najmniej od ostatnich 10 lat". Jego zdaniem, nowe władze Ukrainy "mają szansę, z pomocą międzynarodową, poprawić standing Ukrainy i pierwsze kroki zostały już poczynione. Narodowy Bank Ukrainy już uwolnił kurs hrywny" - To był jeden z bardzo niełatwych politycznie kroków, o który zabiegał również MFW - powiedział.
Belka zaznaczył, że kryzys ukraiński "pokazuje, że warto nam dodatkowo zainwestować w Unię Europejską". - Także być może warto (...) spojrzeć jeszcze raz na kwestię naszego członkostwa w strefie euro - powiedział szef NBP.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.