W drugiej połowie lutego portal górniczy nettg.pl zwrócił się do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z pytaniem o stan prac nad zmianami w systemie emerytur górniczych. Mimo iż Kancelaria Premiera informowała wówczas (i nadal informuje), że prace są "w toku", resort poinformował nas, że "nie trwają obecnie prace związane z przygotowaniem projektu zmian w systemie emerytur górniczych". Teraz otrzymaliśmy jednak obszerniejszą odpowiedź...
Wynika z niej, że przez dwa lata prace nad reformą trwały, lecz zostały przerwane. Dlaczego? Wyjaśnia rzecznik prasowy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Janusz Sejmej:
"W 2012 i 2013 roku m.in. w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwały prace związane z przygotowaniem projektu zmian w systemie emerytur górniczych. Aby przygotować właściwe rozwiązanie legislacyjne należało przeprowadzić szereg analiz i pozyskać opinie, na podstawie których należało określić kogo (jakiej grupy osób) mają dotyczyć zmiany.
Zgodnie z deklaracjami rządu, żadna z grup zawodów pracujących pod ziemią nie będzie objęta tą reformą. Aby tak się stało niezbędny jest precyzyjny spis zawodów górniczych, przygotowany i zaakceptowany przez partnerów społecznych.
W analizach należy uwzględnić stanowiska kilku resortów. Przygotowanie zmian wymaga m.in. precyzyjnego określenia stanowisk pracy oraz warunków pracy. Do przygotowania reformy niezbędne są także zmiany w rozporządzeniach kilku resortów związanych z rynkiem pracy i gospodarką,
W trakcie prac legislacyjnych konieczny jest również dialog z partnerami społecznymi. Niestety nie jest to możliwe, ponieważ od czerwca 2013 roku obrady Trójstronnej Komisji ds. Dialogu Społecznego zostały zawieszone po opuszczeniu Komisji przez stronę związkową.
W związku z powyższym, nie jest możliwe obecnie określenie, kiedy prace nad nowym projektem ustawy zostaną zakończone".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.