Dobiegła końca XXIII Szkoła Eksploatacji podziemnej w Krakowie. Ostatniego dnia obrad (28 lutego br.) studenci ośmiu wyższych uczelni kształcących w specjalnościach górniczych dyskutowali o przyszłości górnictwa, przedstawiając krótkie prezentacje na temat swoich uczelni. Wymieniano również poglądy na temat sytuacji przemysłu wydobywczego w swoich krajach.
Niestety, polska młodzież zaczyna obawiać się o swoja przyszłość zawodową. Nie wszyscy z tych, którzy pięć lat temu wybrali górnictwo, jako kierunek studiów, w obecnej sytuacji powtórzyliby ten wybór. Młodzi ludzie wyraźnie wystraszeni są kryzysem panującym w branży górniczej. Niektórzy przeglądają oferty zagranicznych spółek górniczych i gotowi są opuścić kraj. Jedynie studenci z Ukrainy i Rosji przyznają, że skutków kryzysu w branży paliwowej w ogóle się nie obawiają. Zwłaszcza Rosjanie wyrażali pełen entuzjazm twierdząc, że górnicza branża czeka na nich z otwartymi rękami i workiem pieniędzy.
Spotkanie studentów z Bułgarii, Rosji, Ukrainy, Czech i Polski w ramach XXIII SEP można uznać za bardzo udane. W poniedziałek (24 lutego) poznali oni pracę kopalni żwiru i piasku w Szczotkowicach, zwiedzili także zabytkową kopalnię soli w Wieliczce, we wtorek (25 lutego) zjechali do podziemi kopalni Sobieski w Jaworznie, w środę (26 lutego) uczestniczyli w Turnieju Wiedzy Górniczej w Zabrzu, a w piątek (28 lutego) debatowali o wspólnych problemach. Na "deser" skosztowali dobrego polskiego piwa poznając tajniki jego produkcji w Kompanii Piwnej w Tychach. Tylko pozazdrościć takiego spotkania.
W galerii: studencka debata w ostatnim dniu SEP (zdjęcia Kajetan Berezowski - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kopalnie Wapienia w Czatkowicach ;)