Zarząd Famuru zadecydował w piątek (28 lutego) o uruchomieniu Programu Integracji Operacyjnej swojej Grupy Kapitałowej - poinformowało portal górniczy biuro prasowe firmy. Docelowo, po ukończeniu procesów integracyjnych Famur będzie działał na zasadzie oddziałów w obecnych lokalizacjach zakładów produkcyjnych. Celem Programu jest uproszczenie struktury organizacyjnej, ograniczenie kosztów oraz poprawa efektywności w ramach Grupy.
- Od 2012 roku za działalność operacyjną Grupy Famur odpowiadają Prezesi Segmentów, a wprowadzona struktura macierzowa daje nam możliwość skutecznego realizowania takiego sposobu zarządzania. Program, który zamierzamy wdrożyć jest następstwem wprowadzenia struktury macierzowej oraz centralizacji pionów sprzedaży, zakupów, finansów i serwisu. W wyniku centralizacji, spółki dotychczas odpowiedzialne za te procesy, skoncentrowały się na organizacji produkcji. Liczę, że kolejny etap integracji Grupy, którego celem jest funkcjonowanie zakładów produkcyjnych na zasadach oddziałów zamiejscowych Famur, pozwoli nam na skuteczne ograniczenie kosztów i dalszą poprawę efektywności. W pierwszej kolejności zamierzamy połączyć Famur ze spółką Remag, która produkuje kombajny chodnikowe. W następnych etapach chcemy dokonać fuzji z pozostałymi spółkami produkcyjnymi Grupy Famur - mówi Waldemar Łaski, prezes Famuru.
Po połączeniu ze spółką Remag działalność Famuru prowadzona będzie w ramach 4 oddziałów produkcyjnych:
• Famur Systemy Ścianowe - oddział w Katowicach, prowadzący produkcję i remonty kombajnów ścianowych,
• Famur Elektryka - oddział w Katowicach obejmujący swym zakresem E-kopalnię, elektronikę oraz zasilanie,
• Famur Infrastruktura Kopalni - oddział w Katowicach prowadzący działalność obejmującą przede wszystkim zabudowę i wyposażenie szybów oraz budowę i modernizację zakładów wzbogacania węgla,
• Famur Systemy Chodnikowe Remag - oddział w Katowicach, w ramach którego prowadzona będzie dotychczasowa działalność Remag.
Docelowo po realizacji Programu Integracji Operacyjnej, spółka będzie posiadał odziały zamiejscowe także poza Katowicami.
- Naszym nadrzędnym celem jest utrzymanie silnej pozycji konkurencyjnej względem innych producentów maszyn i urządzeń górniczych, a dotychczas prowadzone przez nas działania optymalizacyjne przynosiły zamierzone efekty. Niestety sytuacja rynku w Polsce - w szczególności dotykająca Kompanię Węglową - wymusza podejmowanie odpowiedzialnych działań restrukturyzacyjnych. Dlatego oprócz realizacji procesu połączenia z Remag SA postanowiliśmy także konsolidować produkcję w obszarze obudów ścianowych. Po przeprowadzeniu dogłębnych analiz zdecydowaliśmy się wygasić część procesów produkcyjnych Fazos SA związanych przede wszystkim z produkcją konstrukcji stalowych, zachowując jednocześnie możliwość produkcji i sprzedaży obudów. W wyniku tego zmuszeni byliśmy niestety uruchomić procedury zwolnień grupowych w spółce Fazos. Optymalizując działalność zamierzamy też sprzedać część nieruchomości w Tarnowskich Górach firmie, która zatrudni grupę około 30 osób objętych programem zwolnień, a docelowo może zatrudniać nawet około 200 osób. Ponadto około 20 obecnych pracowników Fazos znajdzie zatrudnienie w innych spółkach Grupy Famur i Grupy TDJ. Od kupującego nieruchomości mamy zapewnienie, ze nie będzie on realizował produkcji maszyn i urządzeń dla przemysłu wydobywczego. Oczekujemy, że po realizacji całego procesu Fazos będzie kontynuował produkcję do obudów zmechanizowanych, a nasze łączne zdolności produkcyjne nie zmienią się. Spodziewamy się, że w wyniku realizacji programu integracji będziemy w stanie wygenerować oszczędności w wysokości ponad 20 mln zł rocznie, natomiast koszt jego przeprowadzenia wyniesie nie więcej niż 20 mln zł. Na taką kwotę utworzymy rezerwy i dokonamy odpisów w ciężar wyników skonsolidowanych I kwartału 2014 roku - dodaje prezes Łaski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.