Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk w czwartek, 27 lutego, po południu, spotkał się z dziennikarzami aby podsumować swoją kadencję, wypowiedzieć się nieco szerzej o swojej dymisji a także o swoim następcy, którym jak wiemy zostanie Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.
- Człowiek musi podejmować w życiu decyzje, a nie trwać z postawą "nie oderwiecie mnie od stanowiska". Są nowe wyzwania, nowe cele. Już kiedyś to powiedziałem i dziś powtarzam, że człowiek w swoim dorosłym życiu powinien raz na 5-10, lat dla własnego dobra zmieniać pozycję i miejsce pracy - przyznał wojewoda.
Zygmunt Łukaszczyk ciepło wyraził się nt. swojego następcy. - Pan Piotr Litwa jest bardzo doświadczonym, rozważnym i skrupulatnym prezesem WUG, a więc doświadczonym urzędnikiem. Jego bogata kariera i doświadczenie mogą być bardzo pozytywnie spożytkowane - podkreślił.
Zapytany o swój największy sukces odpowiedział: "Zawsze podkreślam, że ja jestem człowiekiem dialogu. Tu w województwie śląskim, trudnym pod względem społeczno-gospodarczym, udało nam się w sytuacjach kryzysowych znajdywać rozwiązania i naprawiać skutki tych sytuacji. Spokój społeczny jest zawsze twórczy i pozwala iść do przodu".
Wojewoda nie powiedział zbyt wiele nt. swoich planów zawodowych. Zapytany, czy wiąże je z Kompanią Węglową podkreślił, że na chwilę obecną "nie wie".
- W piątek przewidziane jest posiedzenie rady nadzorczej w Kompanii, na którym zapaść mają postanowienia dotyczące procedury wyłonienia nowego zarządu ponieważ jak wiemy wraz ze skwitowaniem, obecny zarząd skończy swoją kadencję. W Kompanii potrzebne są jasno postawione zadania. Takie, które mają dotyczyć wizji, struktury, charakteru i formy prowadzenia działań naprawczych. To trzeba mocno powiedzieć. Potrzebny jest zarząd z mocnymi kompetencjami. Środowisko górnicze było, jest i pewnie będzie najaktywniejszym środowiskiem, które często upomina się o swoje prawa - dodał.
Następca Zygmunta Łukaszczyka:
Dr inż. Piotr Litwa urodził się w1964 r. w Katowicach. Ukończył studia na Wydziale Górniczym Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Jest także absolwentem podyplomowych studiów problemów prawnych górnictwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na Wydziale Administracji i Prawa w latach 1996-1997.
W latach 1996-2000 odbył studia doktoranckie na Wydziale Górniczym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W 2000 r. obronił pracę doktorską na temat wpływu czynników geotechnicznych na stan zagrożenia tąpaniami w wyrobiskach chodnikowych, uzyskując stopień naukowy doktora nauk technicznych.
Pracę w górnictwie węgla kamiennego rozpoczął po studiach w Przedsiębiorstwie Robót Górniczych w Katowicach. W 1992 r. został starszym inspektorem w Okręgowym Urzędzie Górniczym w Katowicach. W 1995 r. zaczął pracować jako główny specjalista w Wyższym Urzędzie Górniczym. Od 1997 r. był wicedyrektorem kolejno w Departamencie Ochrony Zdrowia, Zagrożeń Naturalnych, Bezpieczeństwa Pracy i Szkolenia oraz w Departamencie Górnictwa Wyższego Urzędu Górniczego..
W roku 2000 został powołany na stanowisko dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Bytomiu, a następnie Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach. Od 14 stycznia 2005 r. pełnił funkcję wiceprezesa WUG. Na prezesa WUG został powołany z 1 listopada 2008 r.
Jest członkiem wielu stowarzyszeń górniczych, w tym także naukowych.
Ma uprawnienia kierownika ruchu podziemnych zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny.
Ma żonę i syna. Zainteresowania: turystyka i narciarstwo alpejskie.
W galerii: Migawki ze sprawowania urzędu prezesa Wyższego Urzędu Górniczego przez dr. inż. Piotra Litwę (zdjęcia: archiwum portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.