Nowoczesną instalację do produkcji prądu i ciepła z metanu zasysanego z ruchu Śląsk kopalni Wujek uruchomią w czwartek (27 lutego) przedstawiciele KHW i władz regionu w Wydziale XII Zakładów Energetyki Cieplnej w Rudzie Śląskiej.
Dzięki ostatnim inwestycjom KHW, wykorzystanie metanu ujmowanego z kopalń zwiększyło się bardzo wyraźnie - z niecałych 10 mln m sześc. dwa lata temu, do prawie 19 mln m sześc. w 2013 r. Teraz w silnikach i kotłach ZEC spalać się będzie już 27 mln kubików kopalnianego gazu, który na dole stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo, więc musi być usuwany, ale dotychczas w 4/5 wylatywał kominami prosto do atmosfery (naraża to spółki węglowe na rosnące karne opłaty).
W zeszłym roku należąca do Holdingu spółka ZEC wytworzyła z metanu już 46,8 tys. MWh prądu i 384 tys. GJ ciepła. Pompy pracujące od października zeszłego roku w najnowszej stacji odmetanowania przy ruchu Śląsk zatłoczą do XII Wydziału ZEC w Kochłowicach 8,5 mln kubików gazu rocznie. Elektryczność zasili budynki przemysłowe a ciepło ogrzeje także mieszkania w Rudzie Śl. i na osiedlu Kokociniec w Katowicach.
- Ilość metanu z kopalni Śląsk wystarczy do ogrzania około pół tysiąca przeciętnych domów w sezonie zimowym - szacuje Andrzej Bielecki, wiceprezes ZEC.
Instalację stanowią dwa silniki gazowe Jenbacher o mocy elektrycznej 1,5 MWe i mocy cieplnej 1,5 MWt każdy oraz kocioł gazowy Bosh (6 MWt mocy cieplnej). Silniki pracują w kogeneracji, tzn. że w jednym procesie technologicznym produkują wydajnie i ciepło i prąd. Ich sprawność wynosi aż 85 proc.
To nie pierwsza efektywna instalacja do kompleksowego wykorzystania metanu w KHW. Seria inwestycji zaczęła się od kopalni Mysłowice-Wesoła, gdzie w latach 2004-2009 przy szybach wentylacyjnych stanęła nowa stacja odmetanowania a ZEC do 2010 r. zmodernizował swój Wydział IX Wesoła. Do 2012 r. w stacji odmetanowania przy szybie V kopalni Murcki-Staszic cztery stare pompy wodokrężne zastąpiono trzema wydajnymi dmuchawami Aerzenner GM 130L a metan z ruchu Staszic popłynął do nowej kogeneracyjnej instalacji ZEC przy kopalni Wieczorek. Jej rozruch na początku 2013 r. sprawił, że w KHW wypuszcza do atmosfery dwa razy mniej metanu, niż jeszcze rok wcześniej. Jesienią zeszłego roku, po 15 miesiącach budowy, kosztem 10 mln zł, ruszyła najnowsza stacja odmetanowania w ruchu Śląsk kopalni Wujek. A już teraz nowy układ z silników i kotłów podobny do tego w Wieczorku powstaje w Wydziale IV ZEC przy ruchu Boże Dary kopalni Murcki-Staszic (ruszyć ma na przełomie 2014/2015 r.).
Specjaliści tłumaczą, że inwestycje te dają potrójny efekt: środowisku oszczędza się gazów cieplarnianych, spółka ma swój prąd w obiektach przemysłowych, które sama ogrzewa i dodatkowo zarabia na sprzedaży energii z elektrociepłowni. Po trzecie poprawia się bezpieczeństwo górników pod ziemią.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.