Podjęcie prac nad przygotowaniem programu samorządowego dla powiatu mikołowskiego i jego gmin, a także integracja środowisk chcących współpracować dla rozwoju i promocji ziemi mikołowskiej były głównymi tematami I Seminarium Samorządowe Powiatu Mikołowskiego, które zostało przeprowadzone w ramach "Akcji - Samorząd 2014" - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro posłanki Izabeli Kloc.
W warsztatach, które odbyły się się we wtorek (25 lutego) w Mikołowie, uczestniczyli członkowie oraz sympatycy Prawa i Sprawiedliwości, przedstawiciele wielu instytucji i organizacji pozarządowych działających na terenie powiatu mikołowskiego, a także goście z Tychów i powiatu gliwickiego.
Podczas pierwszego spotkania podjęto dyskusję nad problemami powiatu mikołowskiego. Przyjęto koncepcję podejścia indywidualnego do poszczególnych gmin, sołectw, dzielnic, ale zintegrowanego wokół spraw społecznych, gospodarczych i środowiskowych. Czterdziestoosobowa grupa dokonała wyboru pięciu najważniejszych problemów, wokół których będzie się koncentrowała dalsza praca nad poszukiwaniem konkretnych rozwiązań programowych. Powołano także 5 osobowy zespół ds. opracowania ankiet dla mieszkańców.
Warsztaty przeprowadziła poseł Izabela Kloc, wiceprzewodnicząca Komisji Samorządu i Polityki Regionalnej Sejmu RP, a jednocześnie Prezes Fundacji "Akademia Samorządności" oraz Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Ziemi Mikołowskiej, która jest doświadczonym samorządowcem oraz ekspertem do spraw rozwoju lokalnego i regionalnego. W latach 2003 - 2005 z jej doradztwa i szkoleń skorzystało ok. 1500 instytucji rządowych, samorządowych oraz organizacji pozarządowych w całej Polsce.
Przypomnijmy, że Prawo i Sprawiedliwość w 2010 r. przygotowało ogólnopolski program samorządowy oraz programy dla poszczególnych województw. Na poziomie lokalnym powstało wówczas wiele ciekawych programów rozwoju powiatów i gmin. Programy te opierały się na koncepcji rozwoju zrównoważonego, a ich podstawą były takie wartości jak wspólnota, solidarność, samorządność, przedsiębiorczość, odpowiedzialność. Wypracowano również metodologię tworzenia programów dla gmin, powiatów i województwa wykorzystującą potencjał rozwojowy, poszukiwanie i tworzenie tak zwanych nisz rozwojowych. Założono, że w oparciu o poprawnie zidentyfikowane nisze rozwojowe mogą powstać nowe produkty, nowe przedsiębiorstwa, nowe aktywności społeczne i gospodarcze.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.