Reprezentanci pracodawców i pracowników podejmą wspólne działania na rzecz poprawy warunków funkcjonowania przedsiębiorstw w Polsce oraz poprawy warunków pracy i płac pracowników - poinformowała portal górniczy nettg.pl śląsko-dąbrowska Solidarność. W środę (26 lutego) w Katowicach zostanie podpisane porozumienie partnerskie w tej sprawie pomiędzy "S" a Federacją Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
- Stereotyp głosi, że interesy pracodawców i pracowników są z gruntu sprzeczne. To szkodliwy stereotyp. Dobrze działające przedsiębiorstwo, które się rozwija, przynosi zyski i sprawiedliwie dzieli się tymi zyskami, to wspólny interes pracodawcy i pracowników - mówi Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Przypomina, że półtora roku temu związek wspólnie z pracodawcami hutnictwa podjęła działania na rzecz zmian w ustawie o VAT na wyroby stalowe i przyniosło to sukces.
- To był dobry przykład współpracy, ale dotyczył tylko jednego obszaru. Potrzebne są zmiany systemowe. Aby przedsiębiorstwo mogło dobrze działać, z korzyścią dla przedsiębiorców i pracowników, potrzebne są odpowiednio skonstruowane ramy prawno-gospodarcze. Obecny system gospodarczo-polityczny nie sprzyja, a wręcz przeszkadza w prawidłowym funkcjonowania polskich przedsiębiorstw i to chcemy wspólnie zmienić - mówi Kolorz.
- Chcemy uświadomić społeczeństwu oraz rządzącym, że w obliczu tak trudnej sytuacji na rynku potrzebne jest porozumienie, dialog i współpraca ponad wszelkimi podziałami, w celu przezwyciężenia stagnacji, w której znajduje się polska gospodarka, a czego skutki odczuwają wszyscy Polacy. Zarówno drobny przedsiębiorca, jak i pracownik, są dzisiaj w identycznej sytuacji. Obaj muszą walczyć o przetrwanie, żyjąc nierzadko "od pierwszego do pierwszego". Przyczyną tego stanu rzeczy jest w głównej mierze stanowione prawo - podkreśla Marcin Wroński, prezes Federacji MSP, która zrzesza blisko 8 tys. stowarzyszeń i przedsiębiorców z całego kraju.
Porozumienie pomiędzy Federacji MSP a śląsko-dąbrowską Solidarnością obejmuje swoim zakresem m. in. kwestię regulacji wzrostu płac pracowników w stosunku do PKB, postulaty zasadniczych zmian w systemie podatkowych, a także zapowiedź wspólnych działań na rzecz naprawy systemu gospodarczo-politycznego, łącznie ze zmianą ordynacji wyborczej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Razem? Gdzie? Chyba na wycieczce w Kambodży albo Japonii.