W Krakowie już po raz 23. odbywa się Szkoła Eksploatacji Podziemnej. W czasie drugiego dnia obrad rozmawiano m.in. o szansach i barierach dotyczących procesu podziemnego zgazowania węgla. Głos w tym temacie zabrał m.in. prof. Marek Nieć z Polskiej Akademii Nauk.
W czasie obrad poinformowano, że 18 marca znane będą wyniki badań nad możliwością podziemnego zgazowania węgla w polskich złożach.
Na razie wiadomo, że technologie te będą kosztowne i że mogą niekorzystnie oddziaływać na środowisko. W tym zakresie wciąż są prowadzone jeszcze badania.
Warto zaznaczyć, że do tej pory tylko Australijczycy z powodzeniem zakończyli testy podziemnego zgazowania węgla. Na Antypodach są jednak dużo bardziej sprzyjające temu procesowi warunki geologiczne. W Polsce najlepsze warunki do zgazowania występują w rejonie Oświęcimia.
Podczas drugiego dnia SEP mówiono także o nowych przepisach dotyczący podziemnych składów materiałów wybuchowych. Głos w tym temacie zabrał m.in. Adam Ratajczyk z kopalni Knurów-Szczygłowice ruch Knurów. W tym zakładzie działa już tego typu skład, który spełnia większość wymogów stawianych przez unijną dyrektywę. W niedalekiej przyszłości składy będą musiały prowadzić elektroniczną ewidencję środków strzałowych, co wiąże się z koniecznością wyposażenia ich w stanowiska komputerowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.