Niebawem minie sześć lat od momentu uruchomienia upadowej odstawczo-transportowej w kopalni Marcel w Radlinie. Jest to jedna z najnowocześniejszych inwestycji w polskim górnictwie, jakich dokonano w ostatnim dziesięcioleciu. Służy do transportu ludzi, materiału i urobku.
Upadowa odstawczo-transportowa w KWK Marcel została oddana do eksploatacji 13 marca 2008 r. Do końca ubiegłego roku przenośnikami zainstalowanymi na trasie odstawy przetransportowano 17.566.961 t urobku brutto. W czasie dotychczasowej eksploatacji nie doszło do żadnych awarii.
- W czasach, kiedy nie istniała większość tych elementów opuszczało się na dół pod naczyniem wyciągowym, co było niebezpieczne i czasochłonne. Obecnie materiał transportowany jest na poziom 400, tam zostaje przeładowany na kolejkę podziemną i przemieszczany dalej do konkretnych rejonów - opisuje Adam Kozubek, główny mechanik ds. dołu w radlińskiej kopalni. Ruch przenośników monitorowany jest z centralnej dyspozytorni.
Na uwagę zasługuje zainstalowany w ub.r. separator elektromagnetyczny firmy Damel. Poprzez chwytak elektromagnetyczny wyłapuje on materiały ferromagnetyczne ze strugi urobku, eliminując ryzyko uszkodzenia taśmy metalowymi zanieczyszczeniami urobku, jak m.in.: siatki obudowy, złącza, krążniki, śruby, blachy. Zanieczyszczenia automatycznie są zgarniane i transportowane do wozu kopalnianego, służącego jako zsyp. Miejsce pracy jest monitorowane przez kamerę telewizji przemysłowej. To pierwsze tego typu urządzenie zastosowane w górnictwie podziemnym.
W galerii: upadowa odstawczo-transportowa w KWK Marcel (zdjęcia Kajetan Berezowski - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Prawie jak Putin przed mapą Krymu.
A jaki czysty przy tej robocie:)
Kurde...przecież na zdjęciu to nasz ulubiony Hubcio !!! Oj jaki on robotny...