Udział w Polsko-Indyjskim Szczycie Energetycznym, V Azjatyckim Kongresie Wydobywczym, a także rozmowy z reprezentantami rządu centralnego Indii i przedsiębiorcami to główne punkty programu oficjalnej wizyty resortu gospodarki i spraw zagranicznych oraz przedstawicieli polskiego biznesu w Indiach, która odbyła się w dn. 11-15 lutego. Delegacji przewodniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Jerzy Pietrewicz - informuje biuro prasowe resortu.
Polsko-Indyjski Szczyt Energetyczny w New Delhi był jednym z kluczowych wydarzeń gospodarczych obchodzonego w tym roku sześćdziesięciolecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Indiami. Podczas jego inauguracji minister Pietrewicz podkreślił gotowość polskich firm do szerokiej współpracy z przedsiębiorstwami indyjskimi.
- Liczę, że przełoży się ona na wzrost wymiany handlowej pomiędzy naszymi krajami. Indie są bowiem jednym z ważniejszych partnerów gospodarczych Polski wśród krajów pozaeuropejskich - powiedział. Przypomniał również, że MG skierowało na rynek indyjski branżowe programy promocji przemysłu obronnego, maszyn i urządzeń górniczych, a także ochrony i utrzymania zabytków.
Polska była również krajem partnerskim V Azjatyckiego Kongresu Wydobywczego, który rozpoczął się 13 lutego w Kalkucie. W sesji inauguracyjnej kongresu uczestniczył minister węgla Indii S. Jaiswal, który wraz z polską delegacją dokonał oficjalnego otwarcia Międzynarodowych Targów Górniczych IME w Kalkucie.
- Cieszy nas fakt, że renomowane indyjskie firmy są zainteresowane inwestycjami w naszym kraju i postrzegają go jako atrakcyjne miejsce do lokowania biznesu - podkreślił podczas inauguracji targów wiceminister Pietrewicz.
W jego opinii, konferencja w New Delhi oraz targi w Kalkucie były doskonałą okazją do nawiązania kontaktów biznesowych i przedstawienia indyjskim partnerom kompleksowej oferty współpracy. Przypomniał także, że ważnym elementem wzajemnych relacji jest transfer technologii.
- Polska oferuje know-how indyjskim firmom. Jesteśmy otwarci na współpracę naukową i wymianę najlepszych praktyk pomiędzy jednostkami naukowo-badawczymi - zadeklarował.
W składzie polskiej reprezentacji w Indiach znaleźli się przedsiębiorcy z sektora energetycznego i wydobywczego, m.in. PKN Orlen, JSW, Fasing, Conbelts Bytom i Kopex, przedstawiciele instytucji badawczo-naukowych - np. Akademii Górniczo-Hutniczej, a także Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Krajowej Izby Gospodarczej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.