W Głównym Instytucie Górnictwa realizowany jest proces podziemnego zgazowania węgla (PZW), ukierunkowany na produkcję wodoru w pokładach węglowych, których eksploatacja metodami klasycznymi jest niemożliwa, o akronimie HUGE2 Hydrogen Oriented Underground Coal Gasification for Europe - environmental and safety aspects.
Jest on kontynuacją zakończonego w 2010 r. projektu HUGE. Jak mówi kierownik projektu prof. Krzysztof Stańczyk z GIG: "W tym projekcie skupiamy się na problemach środowiskowych oraz zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem całego procesu".
W okresie 30 miesięcy trwania projektu przygotowano stanowisko badawcze oraz przeprowadzono dwie próby podziemnego zgazowania węgla w reaktorze naziemnym na blokach węglowych, dostarczonych przez partnerów przemysłowych projektu: LW Bogdankę SA oraz Kompanię Węglową SA (KWK Piast). Próbę PZW przeprowadzono w pokładzie Kopalni Doświadczalnej Barbara GIG, a następnie przeprowadzone zostały badania zmiany składu wód poprocesowych, badania symulacyjne migracji zanieczyszczeń w otoczeniu georeaktora oraz toksyczności składników wód poprocesowych z procesu podziemnego zgazowania węgla na ekosystem wodny.
Określono też, jakie metody i materiały należy zastosować przy wypełnianiu kawerny po procesie PZW, oraz opracowano scenariusze ryzyka i oceny środków bezpieczeństwa tego procesu. Na bieżąco prowadzony był monitoring powierzchni i kawerny po procesie PZW. Obecnie kontynuowane będą działania mające na celu opracowanie rekomendacji dla interaktywnego systemu bezpieczeństwa i monitoringu środowiskowego oraz testowania systemu inspekcji kawerny po procesie PZW. Dokonana zostanie również ocena efektywności wytypowanych barier reaktywnych.
Zaplanowano też organizację spotkania kończącego realizację projektu z udziałem różnych grup interesariuszy ze środowisk naukowych, władz lokalnych i przemysłu.
Projekt HUGE2 finansowany jest przez Unię Europejską w ramach Funduszu Badawczego Węgla i Stali. Partnerami projektu są: GIG, Politechnika Śląska, Instytut
Podstawowych Procesów Chemicznych AS CR z Czech, Instytut INERIS z Francji, UCG Engineering z Wielkiej Brytanii oraz Lubelski Węgiel Bogdanka i Kompania Węglowa.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.