Na stronach internetowych obu firm ukazał się wspólny komunikat o zawarciu w poniedziałek (11 lutego) w Moskwie kolejnego porozumienia o współpracy amerykańskiej globalnej firmy z kluczowym rosyjskim producentem ropy naftowej. Dokument został podpisany przez prezydenta firmy Rosnieft Igora Sieczyna oraz przez prezesa General Electric Jeffreya Immelta w obecności premiera Federacji Rosyjskiej Dymitra Miedwiediewa.
Umowa przewiduje ustanowienie wspólnego przedsięwzięcia do wdrażania innowacyjnych projektów technologicznych dla rozwoju oraz modernizacji rosyjskiego sektora naftowego i gazowego. Porozumienie wzmocni pozycje handlowe obu spółek i jest częścią planów General Electric do zainwestowania 1 mld USD w rosyjskim sektorze ropy naftowej oraz gazu do 2020 r.
Umowa przewiduje utworzenie dla tego celu spółki joint venture i spółek zależnych, specjalizujących się w technologii, szkoleniach i ośrodkach badawczych. Spółki te będą realizować projekty komercyjne w specjalnościach takich jak: monetyzacja gazu (w tym LNG, CNG i paliwa syntetyczne), projekty rafinacji ropy naftowej i produktów petrochemicznych, projektowanie i budowa sprzętu oraz urządzeń do wydobywania z pod dna morskiego węglowodorów i ich transportu.
Jednym z celów ma być zwiększenie wydobycia ropy naftowej z eksploatowanych złóż. Ma być utworzony ośrodek badawczy, w którym testowane będą nowoczesne techniki i technologie stosowane w przemyśle naftowym. Zostaną utworzone zakłady produkcji nowoczesnego sprzętu wiertniczego i eksploatującego złoża ropy oraz gazu ziemnego. Powstaną ośrodki szkoleniowe, testów, montażu i konserwacji sprzętu na terenie Federacji Rosyjskiej.
Pozostałe wspólne przedsięwzięcia zostaną zrealizowane za obopólną zgodą. Rosnieft i General Electric początkowo wydadzą na te cele 20 mln USD na zasadzie parytetu. Łączne finansowanie wyniesie 50 mln USD wydatkowanych na konkretne projekty. Rosnieft i GE zamierzają razem zainwestować do 400 mln USD do roku 2020. Pozwoli to firmie Rosnieft stać się światowym liderem w produkcji ropy i gazu.
Realizacja tych celów ma zapewnić wydajną produkcję na lądzie i zwiększenia eksploatacji na szelfie Arktyki i w innych rejonach podmorskiej eksploatacji poprzez zastosowanie najbardziej wyszukanych i bezpiecznych technologii. Podpisana umowa jest szczegółowym rozwinięciem zawartego między tymi koncernami naftowymi strategicznego porozumienia z dnia 21 czerwca 2013 r. Została ona zawarta podczas trwającego wtedy Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu w obecności prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.