Do 1 lutego 2014 r. wykonano w Polsce 56 otworów rozpoznawczych w ramach poszukiwań gazu z łupków. Obecnie w trakcie wiercenia jest pięć otworów - podało we wtorek (11 lutego) Ministerstwo Środowiska.
Resort przypomniał, że na początku lutego obowiązywały w Polsce 93 koncesje na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż węglowodorów, w tym gazu z łupków. Koncesje te zostały udzielone na rzecz 34 polskich i zagranicznych podmiotów.
Pół roku temu ówczesny Główny Geolog Kraju Piotr Woźniak informował, że wykonano już 46 odwiertów za gazem z łupków. Woźniak szacował, że dla oceny polskich zasobów potrzeba ok. 300 odwiertów.
Minister środowiska Maciej Grabowski oceniał ostatnio, że rok 2014 może być przełomowy dla procesu rozpoznawania i wydobycia złóż gazu z łupków w Polsce. Zdaniem Grabowskiego, możliwe jest jeszcze w tym roku uruchomienie wydobycia na skalę komercyjną.
Wstępna prognoza Państwowego Instytutu Geologicznego z marca 2012 r. zakłada, że najbardziej prawdopodobne zasoby gazu łupkowego w Polsce wynoszą od 346 do 768 mld metrów sześciennych. PIG wielokrotnie informował, że dla dokładniejszego oszacowania zasobów potrzebuje danych z jak największej liczby odwiertów poszukiwawczych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Z tą ilością odwiertów i tak przodujemy w Europie. A w tym roku mają podwoić tę liczbę, także prace poszukiwawczo-wydobywcze idą coraz lepiej.