Kanadyjskie media w ostatnich dniach stycznia szeroko informują o pracach firmy górniczej Atacama Pacyfik Gold Corporation (ATM) z Toronto. Zagospodarowuje ona jedno z największych na świecie złóż złota.
Nosi ono nazwę Cerro Maricuana i położone jest w północnym Chile na Pustyni Atakama w odległości 117 km na północny wschód od miejscowości Capiapo. Ocenia się, że zawiera ono 3,5 mln uncji złota. Przeliczając 35 uncji na kilogram otrzymujemy około 100 t złota. Zawiera ono 250 mln t zasobów rudy o średniej zawartości 0,43 g złota na tonę. Zajmuje przestrzeń o wymiarach 2,5 km długości, ok. 600 m szerokości i 460 m głębokości od powierzchni terenu.
Opłacalność wydobycia została obliczona według ceny wynoszącej 650 USD za uncję złota. Dla udokumentowania tych zasobów wykonano wiercenia o łącznym metrażu wynoszącym 25 500 metrów.
Złoto występuje w naturalnej postaci i rozproszone jest w rudzie porfirowej łatwej do przerobu i uzyskania koncentratu o wysokiej zawartości metalu.
Pół roku temu ATM zawarło umowę z wodociągami (Aquas Chanar SA) w Lapiapo na pobór przez 13 lat 2,5 mln m sześc. wody przemysłowej rocznie, czyli 80 l na sekundę. Opłata za wodę wynosi 574 tys. USD przed rozpoczęciem wydobycia i trzy razy więcej po jej rozpoczęciu. Szczegółowy projekt eksploatacji ma być opracowany w drugiej połowie tego roku.
W ciągu pierwszych pięciu lat kopalnia wydobywać będzie i przetwarzać 80 tys. t ton rudy dziennie. Produkcja wyniesie 290 tys. uncji złota rocznie. Inwestycja pochłonie niewiele ponad pół miliarda dolarów. Na tej samej pustyni inwestycje związane z budową kopani miedzi Sierra Gorda prowadzi KGHM International. Omawiane złoże złota położone jest około 350 km na południe od tego miejsca.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.