W poniedziałek, 3 lutego, w kopalni Krupiński w Suszcu odbyło się uroczyste otwarcie Zakładu Produkcji Kompozytowych Paliw Stałych. Zakład, który będzie produkował rocznie prawie 60 tys. t ekologicznych, oczyszczonych i wzbogaconych brykietów z węgla koksującego, jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce.
W uroczystości, obok gospodarzy - prezesów JSW oraz Polskiego Koksu - udział wzięli m.in. Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki, Andrzej Pilot, wicewojewoda śląski, Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, prof. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej oraz prof. Marek Ściążko z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.
- To jest wielki dzień dla spółki Polski Koks i wielki dzień dla Jastrzębskiej Grupy Kapitałowej, dlatego że spotykamy się na otwarciu zakładu, który jest przedsięwzięciem bardzo innowacyjnym. Porwaliśmy się wspólnie na projekt, który jest połączeniem ekonomii i ekologii, i ma być sukcesem województwa w czasach, kiedy o produktach węglowych mówi się z niechęcią, a niektórzy radni mówią o wykluczeniu tego paliwa z użytkowania - powiedział witając gości Wacław Będkowski, prezes Polskiego Koksu, pełniącego funkcję inwestora.
Inwestycja jest wynikiem realizacji programu badawczo-rozwojowego "Czyste powietrze dla Śląska", którego uczestnikami są: Polski Koks SA, Jastrzębska Spółka Węglowa SA, Politechnika Śląska, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla oraz Stowarzyszenie Klaster Kotlarski. Produkowane w zakładzie brykiety, przeznaczone dla gospodarki komunalnej oraz do ogrzewania gospodarstw indywidualnych powstają na bazie flotokoncentratu pochodzącego z kopalni Krupiński. Do tej pory paliwo to ze względu na emisję podczas spalania dużej ilości substancji szkodliwych przeznaczone było niemal wyłącznie do spalania w zakładach energetycznych.
- Chcemy się pochwalić inwestycją przygotowaną wspólnie z gronem naukowców oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska, który udzielił nam pożyczki. To nasza odpowiedź na dyskusję o zanieczyszczeniu środowiska i niskiej emisji. Jesteśmy przekonani, że nie wolno eliminować węgla z gospodarki, natomiast trzeba wyeliminować negatywne skutki jego spalania - mówił podczas uroczystości Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
- Padały tu dwa słowa: ekologia i ekonomia. Myślę, że te dwa słowa powinny wzajemnie istnieć i się nie wykluczać. Zarówno Ministerstwo Gospodarki jak i zarządy spółek są świadome, że tak długo węgiel będzie głównym paliwem w Polsce, jak długo będzie akceptowalny przez nasze społeczeństwo. Trzeba wychodzić naprzeciw sygnałom płynącym z samorządów i tak produkować i przetwarzać węgiel, by był on produktem ekologicznym, a jednocześnie ekonomicznym. Myślę, że otwarcie tej instalacji pokazuje, że węgiel może być nadal głównym źródłem energii w Polsce, a my zapewniamy, że przez nasze działania zarówno w Unii Europejskiej jak i w kraju będziemy o węglu pamiętać - zadeklarował wiceminister Tomasz Tomczykiewicz.
Paliwo produkowane w nowym zakładzie zastąpi używany do tej pory flotokoncentrat, który spalany w sposób tradycyjny był źródłem emisji bardzo wielu groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń. Zastosowanie nowego paliwa w kotle z automatycznym podawaniem paliwa pozwoli ograniczyć emisję dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla, pyłu oraz silnie rakotwórczego benzopirenu w sumie o ponad 90 proc.
W galerii: uroczyste otwarcie Zakładu Produkcji Kompozytowych Paliw Stałych, Suszec, 3 lutego 2014 r. (zdjęcia Jarosław Galusek - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Czy znana jest już cena nowego paliwa ?
Mała rzecz, a cieszy. Niemniej, ta feta i gala "z okazji...." przypomina mi dawne PRL-owskie(w sumie dla branży górniczej niezłe czasy), zmianie uległy jedynie nazwy związane z pełnionymi funkcjami i stanowiskami występujących, w rolach głównych, postaci.