Tylko przez jeden miesiąc pracownicy administracyjno-biurowi Katowickiego Holdingu Węglowego będą mogli korzystać z trzeciej edycji programu dobrowolnych odejść. Program zaczyna obowiązywać od 1 lutego 2014 r. Za rezygnację z pracy uczestnicy programu otrzymają rekompensatę w wysokości 70 tys. zł brutto.
- Do skorzystania z instrumentów programu uprawnieni są pracownicy wszystkich zakładów KHW, zatrudnieni na powierzchni, w komórkach administracyjno-biurowych, którzy do końca trwania programu posiadają lub nabędą uprawnienia do świadczenia przedemerytalnego, według kryteriów określonych w ustawie z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych - wyjaśnia Piotr Ostaszewski, p.o. dyrektora Zespołu Zarządzania Zasobami Ludzkimi i Administracji.
Aby skorzystać ze świadczenia przedemerytalnego, trzeba więc, w obecnym zakładzie pracy przepracować co najmniej pół roku oraz - do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy - ukończyć co najmniej 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn. Kolejnym warunkiem jest staż pracy (uprawniający do emerytury) wynoszący co najmniej 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn. Zgodnie z ustawą pracowników chcących skorzystać z programu w momencie odejścia od nabycia uprawnień emerytalnych nie może dzielić okres dłuższy niż 24 miesiące.
Z instrumentów trzeciej edycji programu dobrowolnych odejść będą mogli skorzystać pracownicy administracyjno-biurowi. W uzasadnionych przypadkach zarząd KHW, na wniosek dyrekcji kopalń, może wyrazić zgodę na skorzystanie z PDO przez pracowników innych grup pracujących na powierzchni.
Jak wyjaśnia dyrektor Ostaszewski, trzecia edycja programu zostaje uruchomiona ze względu na konieczność ograniczania kosztów pracy niezwiązanych bezpośrednio z procesem produkcji, a także w odpowiedzi na zainteresowanie pracowników Katowickiego Holdingu Węglowego. Jego poprzednie edycje funkcjonowały w latach 2010 i 2011. Skorzystało z nich wówczas blisko 300 pracowników. Pakiet został przyjęty przez zarząd KHW po przeprowadzeniu konsultacji z organizacjami związkowymi funkcjonującymi w spółce. Ponieważ tylko część organizacji związkowych zaakceptowała założenia i podpisała porozumienie dotyczące wprowadzenia trzeciej edycji PDO, zarząd KHW postanowił wprowadzić program zgodnie z art. 3.4 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Szczegółowych informacji, dotyczących możliwości i trybu skorzystania z instrumentów programu dobrowolnych odejść, udzielają koordynatorzy ds. pracowniczych w kopalniach spółki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.