Portugalia i Indonezja planują szereg wspólnych przedsięwzięć w dziedzinie energetyki. Głównym obszarem kooperacji pomiędzy oboma krajami ma być budowa farm wiatrowych.
Jak poinformował przebywający we wtorek w Lizbonie minister spraw zagranicznych Indonezji Marty Natalegawa, Dżakarta jest zainteresowana rozwojem energetyki wiatrowej na bazie portugalskiego know how.
- Nasze firmy wiedzą, że Portugalia jest rynkiem o dużym potencjale w wytwarzaniu prądu z odnawialnych źródeł energii, szczególnie z wiatru. Jesteśmy zainteresowani korzystaniem z tych doświadczeń i technologii - powiedział szef indonezyjskiej dyplomacji.
Według portugalskich mediów, w trakcie rozmów ministrów spraw zagranicznych obu krajów ustalono, że w krótkiej perspektywie czasu portugalskie firmy mogłyby wchodzić na indonezyjski rynek energetyczny, budując tam parki wiatrowe. Rozważane jest również pojawienie się indonezyjskich firm w portugalskim sektorze energii odnawialnych.
- Poza współpracą w dziedzinie energetyki podczas spotkania omawialiśmy możliwości kooperacji obu państw w innych sektorach gospodarki, m.in. w informatyce, produkcji spożywczej, a także w branży tekstylnej, obuwniczej i turystycznej - powiedział szef portugalskiej dyplomacji Rui Machete.
Minister spraw zagranicznych Portugalii przypomniał, że Lizbona zainteresowana jest zacieśnieniem współpracy gospodarczej z Indonezją w związku z jej dynamicznym rozwojem ekonomicznym. Przypomniał, że ten azjatycki kraj jest drugim, po Chinach, w gronie państw G-20 o największym wzroście gospodarczym od 2010 r.
Jak ujawnił Rui Machete, we wtorek obie strony porozumiały się co do uruchomienia corocznego cyklu spotkań pomiędzy władzami obu krajów. W ich trakcie podejmowane będą decyzje na temat wspólnych inwestycji.
Media odnotowały, że wtorkowe spotkanie szefów dyplomacji Portugalii i Indonezji stanowi ważny etap w poprawie stosunków pomiędzy oboma krajami, skonfliktowanymi pod koniec lat 90. XX w. w związku uzyskiwaniem suwerenności przez okupowany przez Dżakartę Timor Wschodni. Jego aspiracje niepodległościowe popierane były przez Lizbonę.
Pierwszym ważnym gestem władz Portugalii w odbudowie stosunków polityczno-gospodarczych z Indonezją była wizyta w tym azjatyckim kraju w 2012 r. prezydenta Anibala Cavaco Silvy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.