Z pewnością był jednym z trudniejszych okresów, ale można też powiedzieć, że dwie ze spółek dość dobrze poradziły sobie w tej sytuacji, a dla trzeciej rok 2014 będzie, po wdrożeniu programu restrukturyzacji, rokiem przełomowym powiedział w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl TOMASZ TOMCZYKIEWICZ, wiceminister gospodarki, pytany o ocenę minionego roku w górnictwie węgla kamiennego.
Po sześciu tygodniach negocjacji nad programem restrukturyzacji Kompanii Węglowej nie udało się zawrzeć porozumienia ze stroną społeczną. Program został przyjęty przez zarząd i przekazany do akceptacji radzie nadzorczej spółki. Jak ocenia Pan tę sytuację?
Przypomnę, że proces zmierzający do przystosowania spółki do obecnych warunków gospodarczych trwa już ponad rok. To najwyższy czas i ostateczny moment, żeby program restrukturyzacji został wdrożony w życie. Szkoda, że nie doszło do porozumienia ze związkami zawodowymi, bo to był dobry kompromis.
Można było negocjować skuteczniej?
Liczba spotkań i przekazanych informacji świadczy o tym, że zarząd prowadził te konsultacje rzetelnie. Przedstawione zostały wszystkie pozytywne i negatywne aspekty spółki, a zarząd zrobił wszystko, by KW mogła dalej funkcjonować w kolejnych latach.
Ze strony właściciela będzie przyzwolenie na sprzedaż kopalni Knurów-Szczygłowice?
Czekamy na ostateczne wystąpienie do nas o ocenę i zgodę, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że taka zgoda będzie.
Kwestią, która interesuje opinię publiczną jest termin rozpisania konkursu na nowy zarząd Kompanii Węglowej. Kiedy to się stanie?
Pan premier Piechociński jednoznacznie stwierdził, że chce, aby zarząd w obecnym składzie dokończył swoją kadencję i by wybór nowego składu zarządu dokonany został zgodnie z obowiązującymi terminami.
Czyli po zakończeniu obecnej kadencji?
Zgadza się.
Czy można już podsumować, jaki był 2013 rok dla polskiego górnictwa?
Z pewnością był jednym z trudniejszych okresów, ale można też powiedzieć, że dwie ze spółek dość dobrze poradziły sobie w tej sytuacji, a dla trzeciej rok 2014 będzie, po wdrożeniu programu restrukturyzacji, rokiem przełomowym. Na pewno zarząd kroczy dobrą droga, pytanie tylko, czy nie zajdą jakieś nieprzewidziane i niesprzyjające okoliczności. Wiele będzie zależało także od zachowania strony społecznej.
Należy liczyć na rozsądek związków zawodowych?
Rozsądek jest absolutnie niezbędny, aby ta spółka już w dobrej kondycji, zapewniając stabilne miejsca pracy, mogła funkcjonować przez następne lata.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ciekawe jak rząd dba o Górników i górnictwo skoro wczoraj podpisał plany o rozwoju energii atomowej za 60 miliardó[usunięto adres email]ów podkreślam złotych i znowu utopi. Gdyby te pieniądze zainwestowali w [usunięto adres email] nie lepiej zwolnić ludzi i doprowadzić do wymierania górnictwa. MASAKRA
Kto to jest pan Tomczykiewicz?
Co jest z tym "usuwaniem adresu"? Wsciec sie mozna
(dopisek)udowo,że zno sie na górnictwie
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Polityk PO mówi o ROZSĄDKU!!!!Świat sie koń[usunięto adres] i tak cie rozliczymy hipokryto!!!