Działająca od 2000 r. Towarowa Giełda Energii podsumowała miniony rok. Tak dobrze jeszcze nie było. W 2013 r. Giełda odnotowała łączny wolumen obrotów (176 553 688 MWh) wyższy o 33,76 proc. w porównaniu do 2012 r.
Ponadto na rynkach gazu łącznie zawarto transakcje o wolumenie 2 392 674 MWh, co odpowiada szacunkowo 214 589 596 m sześc. paliwa. W roku 2013 nowymi członkami giełdy zostało osiem podmiotów. Obecnie ten status ma 59 firm, są wśród nich m.in. elektrownie, spółki obrotu, domy maklerskie.
- Rekordowa płynność i wielokrotne obroty energią elektryczną to dla nas oznaka zaufania uczestników rynku i wyzwanie na kolejne miesiące. Jestem przekonany, że możemy przekroczyć w obecnym roku 200 TWh. Będziemy się starali proponować takie usługi i rozwiązania, które jeszcze bardziej ułatwią zawieranie bezpiecznych transakcji na parkiecie giełdowym. Wyniki osiągnięte na rynku energii elektrycznej są dla nas potwierdzeniem, że liberalizacja rynku gazu poprzez giełdę jest właściwym kierunkiem - podkreśla Ireneusz Łazor, prezes zarządu TGE.
Towarowa Giełda Energii jest jedyną licencjonowaną giełdą energii w Polsce. Uruchomiono ją m.in. po to, by zliberalizować polski rynku energii elektrycznej. Od lutego 2012 r. TGE jest wyłączną własnością Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.