Polska jest otwartą gospodarką; optymizm w Europie przekłada się na sytuację naszych przedsiębiorstw i pracowników - ocenił minister finansów Mateusz Szczurek na Światowym Forum Gospodarczym w Davos.
Szczurek był jednym z moderatorów dyskusji w sesji The New Currency Context dotyczącej ekonomicznych i politycznych czynników wpływających na globalne rynki walutowe - powiadomiła w piątek PAP rzecznik prasowy MF Wiesława Dróżdż.
Dyskusja dotyczyła kryzysu zadłużenia w Europie i Stanach Zjednoczonych oraz polityki walutowej Chin i USA.
Podczas sesji szef polskiego ministerstwa finansów zaznaczył, że strefa euro podlega ciągłej przebudowie, która przebiega we właściwym kierunku, ale czasem w zbyt wolnym tempie. Dlatego decyzja o dacie członkostwa Polski w Unii Gospodarczej i Walutowej musi być poprzedzona takimi zmianami w Polsce i w strefie euro, które zmniejszą ryzyko narastania nierównowagi i nadmiernych wahań koniunktury.
Podczas sesji, która dotyczyła działań mających na celu przyspieszenie rozwoju regionalnych rynków kapitałowych, minister zwrócił uwagę na konieczność lepszego wykorzystania alternatywnych form finansowania rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw oraz innowacyjności, m.in. poprzez większą dostępność informacji o pozabankowych źródłach kapitału.
Światowe Forum Gospodarczym (World Economic Forum Annual Meeting) w Davos - to miejsce nieformalnych spotkań przywódców politycznych, ekonomistów, intelektualistów, przedstawicieli świata biznesu i dziennikarzy, a także miejsce dialogu i debaty na bieżące tematy społeczne i ekonomiczne. Szczurek uczestniczył w nim 22 i 23 stycznia, gdzie m.in. aktywnie promował polski rynek papierów wartościowych i jego rolę w regionie.
Celem Forum jest opracowanie nowych inicjatyw i działań koniecznych do sprostania obecnym i nowym wyzwaniom dla światowej gospodarki, społeczeństw i państw. Tegoroczne forum odbywało się w kontekście powracającego optymizmu w światowej gospodarce, ale jednocześnie zmniejszonych oczekiwań i wielu niewidomych, co do rozwoju sytuacji w 2014 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.