Spółka NWR planuje w br. wydobyć 9,95 mln ton węgla, czyli więcej niż w 2013 r., kiedy to produkcja wynosiła 8,80 mln t. 55-60 proc. tegorocznej produkcji stanowić ma węgiel koksujący, a 45-40 procent węgiel energetyczny w miksie sprzedażowym.
Średnia uzgodniona cena dla dostaw węgla koksującego w pierwszym kwartale 2014 r. wynosi 91 euro za tonę, czyli jest o 7 proc.niższa od ceny zrealizowanej w czwartym kwartale 2013 r.
Średnia cena uzgodniona dla 80 proc. spodziewanej produkcji węgla energetycznego w 2014 r. wynosi 54 euro za tonę, czyli jest o 4 proc. niższa, niż cena zrealizowana za cały 2013 r.
"Powyższa średnia cena węgla energetycznego opiera się na założeniu, że sprzedaż węgla energetycznego w całym 2014 r. będzie się składać w przybliżeniu w 76 proc. z węgla energetycznego i w 24 proc. z miału" - czytamy w komunikacie NWR, który dotarł do redakcji portalu górniczego nettg.pl.
NWR, ze względu na zmiany w zakresie długoterminowych perspektyw dotyczących cen węgla, oczekuje zmniejszenia należących do Grupy operatywnych rezerw węgla. Zarząd spółki podjął ponadto decyzję o dokonaniu analizy, czy obecna struktura kapitałowa spółki jest odpowiednia. Chodzi m.in. o trudną sytuację na rynku, której towarzyszy nieustanna globalna presja w zakresie cen węgla koksującego oraz energetycznego.
Kredyt odnawialny NWR w wysokości 100 mln euro - obecnie w pełni niewykorzystany - wygasa w dniu 7 lutego br. Spółce nie udało się zapewnić przedłużenia tej linii kredytowej.
"Akcjonariusz większościowy spółki, BXR, potwierdził, że będzie dalej wspierał spółkę oraz jej strategię biznesową, przyznając, że zarówno on, jak i jego akcjonariusze są gotowi do zainwestowania nowego kapitału własnego w zmienioną i zadowalającą ich strukturę kapitałową" - poinformował NWR.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
co z ,,dębieńskiem''???