Przedstawienie przez Komisję Europejską propozycji celów w zakresie redukcji emisji oraz udziału energii ze źródeł odnawialnych spotkało się w Wielkiej Brytanii z mieszanymi reakcjami. Sektor przemysłowy wzywa rząd do obniżenia krajowych celów, które są wyższe niż proponuje KE.
Komisja Europejska zaproponowała w środę przyjęcie 40-proc. celu w zakresie redukcji emisji CO2 do 2030 r. oraz 27-proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych dla całej UE. Cele energetyki odnawialnej w poszczególnych krajach mają zostać ustalone po szczegółowych konsultacjach.
Obowiązujące obecnie w Wielkiej Brytanii cele zakładają 30-proc. udział energii ze źródeł odnawialnych już do 2020 r. a także 50-proc. poziom redukcji emisji CO2 do 2025 r. i 80-proc. redukcje do 2050 r.
W oficjalnym oświadczeniu brytyjski Departament ds. Energii i Zmian Klimatu wyraża zadowolenia z zaproponowanych rozwiązań.
- 40-proc. cel w zakresie redukcji emisji to dobry początek, o który Wielka Brytania od początku zabiegała. Zaowocuje to potężnymi inwestycjami w niskoemisyjne źródła energii, w tym energetykę odnawialną - stwierdził sekretarz ds. energii Edward Davey.
Podkreślił jednak, że Unia Europejska musi być gotowa do przyjęcia 50-proc. celu redukcyjnego, jeśli plany podpisania globalnego porozumienia klimatycznego mają spełnić się w 2015 r.
Davey wyraził także zadowolenie z rezygnacji z wiążącego celu w zakresie energii ze źródeł odnawialnych dla wszystkich krajów członkowskich. Brytyjski rząd od początku optował bowiem za rozwiązaniem, które pozwoliłoby krajom samodzielnie decydować o sposobie osiągnięcia celu emisyjnego.
- Cieszymy się, że Komisja uznała nasze argumenty, stojące na stanowisku, że kraje członkowskie muszą mieć możliwość dekarbonizować swoje gospodarki w najtańszy z możliwych sposobów - powiedział Davey.
Propozycje Komisji Europejskiej spotkały się z krytyką ze strony sektora energetyki odnawialnej. Zdaniem organizacji branżowej RenewableUK Komisja wykazała w ten sposób swój brak ambicji w zakresie walki ze zmianami klimatu.
- Choć doceniamy działania Komisji Europejskiej w zakresie promowania energetyki odnawialnej, wyrażamy zawód zaproponowanymi rozwiązaniami, w tym przede wszystkim brakiem wiążącego celu w zakresie energetyki odnawialnej na poziomie poszczególnych krajów - powiedziała szefowa organizacji Maria McCaffery.
Według niej to właśnie energetyka odnawialna jest najlepszym dostępnym rozwiązaniem problemów klimatycznych. Wezwała jednocześnie rząd brytyjski do kontynuowania własnych wysiłków w tym zakresie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.