Pięć osób, w tym dwoje małych dzieci, zatruło się tam tlenkiem węgla. Wszyscy trafili do zabrzańskich szpitali.
W czwartek (23 stycznia) o godz. 5.50 ratownicy Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach (WPR) zostali wezwani do mieszkania w centrum Zabrza przy ul. Orkana. W nim ratownicy zastali rodzinę zatrutą tlenkiem węgla - małżeństwo z dwójką dzieci - 3-letnim synem i 4-letnią córką oraz 23-letniego mężczyznę. Chłopczyk był nieprzytomny, dziewczynka miała zaburzenia świadomości, dorośli natomiast byli przytomni.
Pierwszej pomocy poszkodowanym udzielały dwa zespoły ratownicze WPR. Pacjenci trafili do zabrzańskich szpitali. Rodziców przewieziono do Szpitala Klinicznego Nr 1, a dzieci do Śląskiego Centrum Pediatrii w Zabrzu.
Na marginesie tego wydarzenia dodajmy, że WPR wprowadza do funkcjonowania zestaw 32 procedur, które mają stanowić bazę wiedzy i pomoc w podejmowaniu decyzji przez dyspozytorów medycznych przyjmujących wezwania do pacjentów.
Opisują one precyzyjnie, jakie czynności powinni wykonać dyspozytorzy medyczni przyjmujący zgłoszenia. W każdej procedurze zawiera się zestaw pytań, jakie dyspozytor medyczny powinien zadać zgłaszającemu w konkretnej sytuacji. Algorytmy opracowane zostały tak, aby jak najbardziej wspomóc dyspozytora medycznego w procesie podejmowania decyzji.
Pytania są tak ułożone, by dyspozytor był pewien, jaką decyzję podjąć w stosunku do pacjenta. Dokument obejmuje m.in. wezwanie do dziecka, wypadek komunikacyjny czy zdarzenie masowe. Szczegółowo opisana jest również procedura odmowy wysłania karetki czy też zachowania dysponenta, jeśli pacjent jest nieprzytomny.
Już po kilku pytaniach dyspozytor może wysłać karetkę, w przypadku zagrożenia życia. Procedury ujmują całość możliwych zachowań w jednym dokumencie.
- To jest narzędzie pozwalające zmniejszyć liczbę błędów. Przy ok. pół miliona wezwań w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym i blisko 200 tys. wyjazdów do pacjentów błędy są nie do uniknięcia. Ten system pozwoli zminimalizować ich liczbę - wyjaśnia Wojciech Miciński, zastępca dyrektora WPR ds. lecznictwa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.