Dwa lata na wybór lokalizacji na budowę pierwszego bloku w elektrowni jądrowej, to okres ambitny, ale na tyle długi, by można to zrealizować - zapewniła w środę (22 stycznia) pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska.
O możliwościach realizacji projektu atomowego w naszym kraju i jego bezpieczeństwie rozmawiają w Centrum Prasowym PAP uczestnicy konferencji zatytułowanej "Pierwsza polska elektrownia atomowa".
Według harmonogramu, jaki ma spółka PGE EJ1 i jaki wynika z Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) w okresie do 2016 r. ma być wybrana lokalizacja i zawarty kontrakt na budowę pierwszego bloku w elektrowni jądrowej.
Trojanowska zapewniła, że do tego czasu uda się wybrać taką lokalizację.
- Dwa lata przeznaczone na wybór lokalizacji, to okres na tyle długi, że można tę lokalizację wybrać. Temu będą towarzyszyć prace związane z wyborem dostawcy technologii oraz sposobem finansowania - podkreśliła.
Pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej poinformowała, że rząd zajmie się Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) na jednym z najbliższych posiedzeń.
Jak mówiła, program ten jest "mapą drogową, (odpowiadającą na pytanie), co należy zrobić, aby skutecznie i efektywnie wdrożyć energetykę jądrową w Polsce".
- Stanowi kompleks działań głównych interesariuszy. Ustanawia cele i sposoby dochodzenia do ich osiągnięcia - dodała.
Nie jest to - jak zaznaczyła - gotowa instrukcja, jak zbudować elektrownię jądrową w rozumieniu formalno-prawnym.
- Nie stanowi też decyzji o uruchomieniu budowy elektrowni jądrowej. Bardzo nam zależało na sformułowaniu takich celów, by na przestrzeni kilku lat inwestor mógł wystąpić o zgodę na budowę elektrowni jądrowej. Dopiero podjęcie tej decyzji stanowi formalne rozpoczęcie jej budowy - podkreśliła.
- Czeka nas jeszcze bardzo intensywna praca domowa do odrobienia zarówno po stronie inwestora, jak i administracji rządowej, aby być gotowym do podjęcia tej decyzji - dodała.
Według Trojanowskiej w Polsce udało się stworzyć dla energetyki jądrowej podstawy instytucjonalne i prawne. Są także prowadzone działania edukacyjne i informacyjne, by podnieść wiedzę społeczeństwa w tym zakresie. Zaznaczyła jednak, że obecna sytuacja budżetowanie pozwala prowadzić tej kampanii z wielkim rozmachem.
Konferencja, która adresowana jest do przedstawicieli samorządów lokalnych Pomorza, będzie składać się z dwóch części. Pierwsza to debata o stanie przygotowań do realizacji projektu, a także kolejnych działaniach. Jej uczestnicy omówią harmonogram inwestycji, najbardziej newralgiczne elementy procesu, rolę Państwowej Agencji Atomistyki i zadania inwestora, czyli spółki PGE EJ1, jak również oczekiwania wobec dostawców technologii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.