Po pomyślnych wynikach gospodarki chińskiej w 2013 r., która wzrosła o 7,7 proc., międzynarodowe instytucje finansowe uważają za wiarygodne przewidywania rządu chińskiego, zapowiadającego rozwój krajowej gospodarki w 2014 r. na poziomie 7,8 proc.
Szefowa ekspertów ekonomicznych w banku inwestycyjnym UBS, Wang Tao, jest bliska w swoich przewidywaniach z prognozami rządu chińskiego i szacuje wzrost gospodarczy tego kraju też na poziomie 7,8 proc. Według niej, spowolnienie tempa inwestycji infrastrukturalnych powinno być zrekompensowane przez silniejszy wzrost eksportu i zwiększenie konsumpcji wewnętrznej.
Wang dostrzega jednak trzy poważne problemy polityki makrogospodarczej w 2014 r., które mogą spowodować niepokój na rynku wewnętrznym - są nimi: nadmierny wzrost kredytów, dług publiczny samorządów lokalnych, brak płynności środków w obrocie międzybankowym, co spowodować może niebezpieczne skoki stóp procentowych.
Uważa, że w 2014 r. władze centralne prowadzić będą ostrożną politykę pieniężną i wzmocnią kontrolę szarej strefy bankowej.
Gospodarka chińska w 2013 r. ustabilizowała się, a jej wzrost był wyższy od prognozowanego przez rząd centralny 7,5 proc., co zdaniem eksperta Lu Tinga z Bank of America Merrill Lynch, daje podstawy do optymistycznych prognoz na kolejne 12 miesięcy.
Sądzi on jednak, że będzie to rok nie tylko wielkich nadziei, ale i wielkich wyzwań, bowiem problemem drugiej gospodarki świata nadal są: niewykorzystane moce produkcyjne, szara strefa bankowa, ogromne zadłużenie samorządów lokalnych, wysokie koszty kredytów i utrudnienia związane z zaostrzeniem rygorów centralnej polityki finansowej. Przeszkody te - według Lu - nie spowodują załamania gospodarczego, ani kryzysu finansowego systemu bankowego, czy też budżetu państwa; w 2014 r. inflacja osiągnie poziom 3,1 proc., a nowa polityka gospodarcza rządu chińskiego bezpiecznie utrzyma wzrost na poziomie 7,6 proc.
Lu przewiduje, że najważniejszym wyzwaniem dla gospodarki chińskiej w 2014 r. będzie liberalizacja bankowych stóp procentowych, zmniejszenie zadłużenia samorządów lokalnych i uporządkowanie zasad ich finansowania, ograniczenie długów korporacyjnych oraz przeciwdziałanie wzrostowi kursu juana, spowodowanemu wycofywaniem się amerykańskiej Rezerwy Federalnej z polityki luzowania ilościowego.
Szef oddziału chińskiego banku HSBC, Qu Hongbin, jest nieco ostrożniejszy w swoich prognozach wzrostu chińskiej gospodarki i szacuje, że w 2014 r. wyniesie on 7,4 proc. W raporcie bankowym swoje stanowisko uzasadnia dużym ryzykiem prognoz ekonomicznych na obecny rok.
Jego zdaniem rzeczywisty wzrost może być dużo wyższy, ponieważ oceny wzrostu popytu zewnętrznego mogą być niedoszacowane; podobnie zaniżane są perspektywy wzrostu inwestycji na rynku nieruchomości, a słabsze od oczekiwanego może okazać się działanie władz centralnych w celu chłodzenia tego rynku.
2014 r. będzie według Qu okresem reform gospodarczych, obejmujących system podatkowy, regulację rynku nieruchomości, liberalizację polityki finansowej i zniesienie monopolu państwowego w sektorze usług. Działania te spowodują wzrost gospodarczy poprzez zwiększenie prywatnych inwestycji oraz konsumpcji wewnętrznej - dodał.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.